Jak karmienie piersią może wpływać na zdrowie ząbków?

Próchnica u małych dzieci to poważny problem.

karmienie piersią

Zgodnie z danymi epidemiologicznymi (na większej części populacji) stwierdza się ją u co drugiego polskiego dziecka w wieku do 3 lat. Na niektórych obszarach Polski aż 80% dzieci traci mleczaki zbyt wcześnie. Najczęstszą przyczyną jest nieleczona próchnica. Aż 80% sześciolatków i 79% dwunastolatków ma próchnicę, wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W przypadku wielu dzieci problemy zaczynają się już w wieku niemowlęcym. Jedną z głównych przyczyn u maluszków jest... sposób kamienia dziecka. Problemem jest głównie nocne kamienie. Bakterie obecne w ustach rozkładają cukry na kwas, a te powodują próchnicę. Narażone są na nią zwłaszcza te maluchy, które zasypiają z butelką w buzi albo dużo piją w nocy.

Więcej o próchnicy butelkowej >>>

Czy problem może dotyczyć maluszków karmionych piersią? Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która obmywa zęby oblepione pokarmem i zmniejsza zakwaszenie w jamie ustnej. Jednak mleko mamy ma inne właściwości, nie obkleja ząbków, a wręcz przeciwnie powoduje osiadanie się wapna i fosforu na w szkliwie.

Rozwój próchnicy zależy od kilku czynników w tym obecność bakterii kariogennych w jamie ustnej dziecka. Największy błąd, jaki popełniają rodzice to wprowadzanie do diety pokarmów bogatych w cukry oraz zbyt późne wprowadzenie higieny jamy ustnej, oraz opieki stomatologicznej. Olbrzymie znaczenie ma także stan uzębienia matki. Czy wiesz, że próchnica może się przenosić przez całowanie w usta, oblizywanie smoczka lub łyżeczki?

Badania epidemiologiczne nie wykazały zależności między karmieniem piersią a próchnicą. Niektóre badania (Oulis 1999, Torney 1992, Weerheimij 1998) potwierdziły, że karmienie piersią nie pogarsza stanu uzębienia u dzieci.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz