Kiedy z iść z maluchem do okulisty po raz pierwszy?

Wielu rodziców czeka, aż dziecko pójdzie do szkoły, a to stanowczo za późno.

kiedy z dzieckiem do okulisty

Wielu rodziców przyprowadza dzieci do przychodni na bilans 2, 4, 6 i 10-latka i oczekuje, że podczas tego badania lekarz sprawdzi wzrok lub zasugeruje wizytę u specjalisty, jeśli będzie taka potrzeba. Niestety takie badania nie zawsze są prawidłowo wykonywane, ponieważ pediatrzy nie są przygotownai do takich badań. Wzrok dziecka u okulisty powinien być skontrolowany po raz pierwszy już w 2.-3. roku życia. W tym wieku malec jest już w stanie współpracować z lekarzem i nawet jeśli nie ma niepokojących objawów w zachowaniu dziecka, ten wzrok powinien być skontrolowany.

Jak wygląda badanie wzroku?

Lekarz może wykorzystać do badania specjalne tablice, tzw. optotypy, np. z obrazami ze zwierzętami. Malec w odpowiedniej odległości, z dobrze zasłoniętym jednym okiem, ma nazywać to, co widzi lub pokazać przy pomocy odpowiednio ułożonych rąk. Lekarz może także sprawdzić, czy dziecko nie zezuje oraz, czy gałka oczna prawidłowo się rusza w każdym kierunku. Takie badanie może przeprowadzić nawet pediatra, jednak nie posiada on odpowiedniego sprzętu, którym można wykonać dokładniejsze badania.

Podczas badania w gabinecie okulistycznym lekarz jest w stanie sprawdzić ostrość widzenia, ale również to czy dziecko ma prawidłowe widzenie trójwymiarowe. W niektórych gabinetach jest specjalny sprzęt do badania zezowania dziecka, czyli tzw. synoptofor. Podczas okulistycznej kontroli powinno się też badać dno i przedni odcinek oka, by sprawdzić, czy nie ma innych patologii.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz