Koszmary nocne u maluszków

Jak pomóc dziecku, które często się budzi z płaczem?

koszmary nocne u dziecka

Największy problem rodzice mają z odnalezieniem przyczyny takich nocnych pobudek. Niespokojny sen u dziecka może być wywołany przez różne czynniki. Niektóre maluszki bardzo lubią być blisko rodzica, mogą w nocy czuć lęk, gdy odkrywają, że są same w łóżeczku. Takie odczucia może mieć już nawet ośmiomiesięczne dziecko. Poczucie zagrożenia u malucha może wywoływać także ciemność. Takie rzeczy mijają zazwyczaj z wiekiem. Gorzej, jeśli zaburzenia snu wynikają z tego, co dzieje się w życiu maluszka. Nieprzyjazna atmosfera, niepokój, awantury, mogą wywoływać u małych dzieci lęk i koszmary.

U dzieci między 3 a 5 rokiem życia zazwyczaj winowajcą jest bogata wyobraźnia, a także różnego typu media, do których dziecko ma dostęp. Oglądanie bajek bez nadzoru czy granie w brutalne gry może sprawić, że maluch będzie się bał w nocy. Niektóre maluchy właśnie w nocy odreagowują nowe doświadczenia, które wcale nie musza być negatywne, np. dzień pełen atrakcji.

Nie bez znaczenia jest także straszenie dzieci. Niestety rodzice bardzo często sięgają po tę "metodę", a swoje odzwierciedlenie może mieć to właśnie w nocy. "Bo cię zostawię" czy "baba cię zabierze", nawet jeśli nie robią wrażenia na dziecku w ciągu dnia, mogą bardzo silnie działać na dziecko. 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz