Masaż Shantala - czym jest i jakie niesie ze sobą dobrodziejstwa dla noworodka?

Trochę kultury Wschodu w budowaniu relacji z niemowlakiem...

masaż niemowlęcia

Jeszcze przed narodzinami maluszka zaczynamy budować z nim więź. Delikatnie głaszczemy brzuch, czule do niego przemawiając. Kiedy mały szkrab pojawi się już na świecie metod tworzenia więzi przybywa. Jedną z nich jest masaż Shantala. Ta prastara indyjska sztuka masażu niemowląt i małych dzieci ma za sobą ponad tysiącletnią tradycję. Według ajurwedy praktykuje się ją od 28. dnia życia do ukończenia przez dziecko dwóch lat.

Magia dotyku

Czuły i łagodny dotyk rąk opiekuna jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju noworodka. Kołysanie, przewijanie, karmienie czy tulenie do snu – wszystkie te czynności mają na celu umocnienie relacji z niemowlęciem przez dotykanie go. Naukowcy dowodzą, że dzieci, którym rodzice nigdy nie szczędzili czułości rozwijają się szybciej od innych, a w dorosłym życiu są empatycznymi i wrażliwymi ludźmi.

Masaż Shantala jest właśnie jednym z dobrych sposobów zaspokojenia potrzeby dotyku u maluszka. Wykonuje się go kładąc niemowlę na swoich nogach stópkami do naszego brzucha, a kiedy jest już na tyle duże, że się na nich nie mieści, można usiąść w pozycji takiej jak do masażu osoby dorosłej. Ważne, żeby osoba masująca nie stała, ponieważ ta pozycja blokuje przepływ energii wynikającej z bliskości. Pamiętajmy też, by podczas masażu nie odrywać od ciała dziecka obu rąk jednocześnie, aby ani na chwilę nie przerywać fizycznego kontaktu. Maluszek powinien być całkowicie rozebrany, a masaż winien odbywać się w ciepłym pomieszczeniu. Dłonie masującego nie mogą być zimne. Początkowo dobrze jest masować nie dłużej niż 5 minut, a z czasem wydłużyć masaż. Masujemy brzuch, ramiona, dłonie, nogi, plecy i twarz. Ręce masującego powinny uciskać, a nie głaskać, ponieważ zbyt lekki masaż nie da pożądanych efektów, a delikatne, łaskoczące ruchy mogą szkraba irytować. Największe znaczenie ma to dla wcześniaków, które według naukowców, pod wpływem intensywnego, uciskającego masażu szybko przybierają na wadze i nadrabiają zaległości względem rówieśników.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz