Matka karmiąca w pracy? Nie ma łatwo!

Aż 74% kobiet uważa, że to nastawienie pracodawcy wpływ na przedwczesną rezygnację z karmienia piersią.

karmienie piersią

Kobiecy pokarm to nie tylko ekologiczny i najtańszy sposób żywienia niemowląt, ale i istotny element profilaktyki zdrowotnej. Dzięki niemu zapewniamy dziecku ochronę immunologiczną i zmniejszamy ryzyko jego zachorowania na szereg chorób dietozależnych w przyszłości. Jeszcze długo po narodzinach, w okresie karmienia piersią rozszerzenia diety dziecka, intensywnie rozwija się jego mózg, kształtuje się układ odpornościowy, dojrzewa układ pokarmowy oraz programuje się jego metabolizm. To także moment, w którym kształtują się pierwsze nawyki żywieniowe niemowlęcia. W tym czasie najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie piersią do końca 6. miesiąca życia. Dlatego niezwykle ważne jest wsparcie, aby mimo trudności, które przysparza kobiecie życie codzienne czy zawodowe, nie rezygnowała ona z karmienia piersią swojego dziecka.

Choć obowiązujące przepisy prawa pracy uwzględniają ułatwienia dla mam karmiących piersią, a większość pracodawców je respektuje (88% respektuje przerwy w pracy zawiązane z kamieniem piersią), życie mamy karmiącej piersią i pracującej nie jest łatwe.

Jak przetrwać z laktatorem? Więcej >>>

Wyraźnie daje się zauważyć brak infrastrukturalnego wsparcia – przede wszystkim brak zorganizowanych żłobków, ale też brak warunków do odciągania pokarmu. Aż 74% ankietowanych uważa, że niekorzystne nastawienie pracodawców jest powodem przedwczesnej rezygnacji mam z karmienia piersią.  Tak wynika z raportu "Czy polska jest krajem przyjaznym matce karmiącej i jej dziecku?" Zaledwie jedna trzecia ankietowanych (35%) odczuła pozytywne nastawienie pracodawcy w temacie kamienia piersią, a 45% nie była pena, jaki stosunek do karmienia ma pracodawca. Tylko 2% mam ma możliwość skorzystania ze żłobka w miejscu pracy.

Prawie połowa mam (46%) zauważyła, że nie ma warunków do odciągania pokarmu, a 17% nie było pewne. Respektowanie przepisów to nie wszytko. Nastawienie pracodawcy jest kluczem do sukcesu. Mamusie uczestniczące w badaniu zaważyły, że bardzo pomocne byłoby, gdyby sprzęt do odciągania pokarmu refundował pracodawca a także, gdyby były wyraźnie wyznaczone miejsce do odciągania pokarmu.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz