Matki, które karmią piersią są wykluczone z przestrzeni publicznej

Naturalne karmienie wciąż wzbudza skrajne emocje w Polsce i na świecie.

karmienie piersią

W Warszawie podczas targów na PGE Narodowym ochroniarze poprosili, by w trakcie karmienia przenieść się w inne miejsce. Sopocka sprawa, dotycząca sposobu potraktowania w restauracji mamy chcącej nakarmić swoje dziecko, miała finał w sądzie. We Włoszech kobieta została wyproszona z poczty. Sytuacja polskich mam karmiących komentowana jest także w zagranicznych mediach. Financial Times - powołując się na raport przygotowany w ramach kampanii „Mleko Mamy Rządzi” – podkreśla, że w Polsce „społeczny konserwatyzm, brak wsparcia od pracowników służby zdrowia, powoduje, że wiele karmiących Polek czuje się jak pariasi”! Wniosek z artykułu jest zatrważający: karmienie piersią nie jest społecznie akceptowane. Chociaż jest elementarną częścią praw człowieka! Trzeba podkreślić, że 22 listopada 2016 roku eksperci ONZ zalecili zwiększenie wysiłków w ochronie, promocji i wspieraniu karmienia piersią – jako elementarnej części praw człowieka: matki i dziecka.

Czy w Polsce przestrzegamy praw matki i dziecka?

Karmiąca Polka ma możliwość karmienia w gabinecie podczas wizyty, ale...

aż 41% matek widziało materiały promujące mieszkanki mleko-zastępcze i karmienie butelką. Zgodnie z ustawą i Rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia z dn. 17.10.2007 r. materiały w gabinetach nie mogą idealizować karmienia sztucznego. Powinny dostarczać rzetelnych informacji o karmieniu piersią. Dlaczego tylko 22% respondentek zetknęło się z materiałami promującymi karmienie piersią?

Karmiąca Polka – samotna przy problemach z laktacją

Niedostateczne wsparcie lekarskie szczególnie widoczne jest przy problemach z laktacją. Zatrważające, że 45% respondentek przy problemach laktacyjnych miało rekomendowane przejście na mieszanki zastępczeI Tymczasem, tylko 7% lekarzy pediatrów doradza wizytę u konsultanta laktacyjnego w razie problemów z karmieniem.


 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz