Za pan brat z bakteriami, czyli jak tworzy się mikrobiom maluszka

Sprawdź, co wpływa na rozwój flory bakteryjnej i budowanie odporności u niemowlęcia?

mikrobiom

Mikrobiom brzmi dość tajemniczo, jednak to od niego w dużej mierze zależy zdrowie twoje i twoich dzieci. Mikroorganizmów w naszym ciele jest naprawdę sporo – naukowcy szacują, że jest ich ok. 10 razy więcej niż własnych komórek. Mikrobiomy to ogół bakterii, które są rozmieszczone w naszym ciele w ściśle określonych lokalizacjach. Znajdują się one m.in. w jamie ustnej, na skórze, w układzie rozrodczym, w górnych drogach oddechowych – a przede wszystkim w przewodzie pokarmowym.

Dotychczas uważano, że środowisko wewnątrzmaciczne jest sterylne, tymczasem najnowsze badania sugerują, że mikroorganizmy występują w łożysku, płynie owodionowym, płonach płodowych, pępowinie oraz smółce. Oznacza to, że mikrobiom niemowlęcia zaczyna się kształtować już w życiu płodowym. Olbrzymie znaczenie ma stan zdrowia matki. Infekcje pochwy, a nawet choroby przyzębia mogą skutkować przedostaniem się matczynych bakterii do środowiska wewnątrzmacicznego. Badania wykazały, że mikroflora jamy ustnej może przenikać do krwiobiegu matki, skąd trafiała bezpośrednio do łożyska i naczyń krwionośnych dziecka oraz płynu owodniowego.

Intensywna kolonizacja układu pokarmowego dziecka rozpoczyna się w momencie narodzin. Niezwykle istotne jest to, w jaki sposób maluszek przychodzi na świat. Skóra, jelita, jama ustna i nosowo-gardłowa u noworodków rodzących się drogami natury początkowo zasiedlane są przez gatunki, typowe dla mikrobioty waginalnej matki. Z kolei u dzieci urodzonych cięciem cesarskim pierwszymi kolonizatorami są najczęściej drobnoustroje typowe dla skóry i otoczenia szpitalnego, dlatego niezwykle ważny dla tych dzieci jest kontakt skóra do skóry zaraz po porodzie.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz