Nie krzywdź swojego dziecka imieniem!

Wybór imienia nie jest sprawą ani łatwą, ani taką, do której można podejść bez namysłu. Wprawdzie nie zawsze rzadkie imię to imię brzydkie lub śmieszne, ale warto chociaż zastanowić się, czy pasuje do nazwiska.

imię dla dziecka

Czy można nadać dziecku imię, które będzie po prostu nieładne, nielicujące z nazwiskiem i tak pretensjonalne, że przysporzy dziecku w przyszłości wiele wstydu? Niestety tak i wielu rodziców najprawdopodobniej nie zdaje sobie z tego sprawy. Wybierają imię bez żadnego ładu i składu, nie biorąc w ogóle pod uwagę tego, że jest to wybór na całe życie. A wystarczyłoby użyć odrobiny wyobraźni we właściwym tego słowa znaczeniu... Jakie błędy najczęśniej popełniają rodzice?

Zdarza się, że dzieciom nadawane są imiona na cześć celebrytów lub na wzór dzieci celebrytów. Oczywiście wydaje się, że nie ma tym nic złego, ale często w takiej sytuacji nie myśli się perspektywicznie. Nasza pociecha będzie musiała zmagać się ze skutkami naszej decyzji przynajmniej przez 18 lat swojego życia, nim będzie mogła to imię zmienić. Nie jest oczywiście problemem, gdy imię to jest względnie „normalne” (rozumiemy przez to imię wpisujące się raczej w tradycyjne imiennictwo). Problemy zaczynają się wówczas gdy imię to jest dziwne i zupełnie obco brzmiące. Wówczas nasze dziecko może doświadczyć przykrości ze strony swoich rówieśników (dzieci, choć czasem trudno to przyznać, bywają okrutne) lub może mieć to niezbyt dobry wpływ na jego przyszłe życie zawodowe.

Komentarze (10)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Paula
2016-09-26 09:09:50

re: Nie krzywdź swojego dziecka imieniem!

A ja mój syn ma na imię Kryspin a córka Olivia. Nikt nie ma problemu z tymi imionami aczkolwiek jak mój syn się przedstawia , padało kilka razy pytanie: "jak? Kryspin?" :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
lela
2016-09-26 06:52:03

re: Nie krzywdź swojego dziecka imieniem!

Znałam kiedyś jednego Aureliusza imię jak dla mnie normalne, sama jestem nosicielką żeńskiej formy tego imienia i zawsze byłam z niego dumna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Daria
2016-09-25 21:55:05

re: Nie krzywdź swojego dziecka imieniem!

Min kochany synek ma na imię Hubert

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anka
2016-09-25 21:05:21

re: Nie krzywdź swojego dziecka imieniem!

Mam synka. Brayana, oczywiście juz byly komentarze.... Bla bla Bla. Ale muszę poruszyć jedna kwestię, ktoś ki powiedział, ze Brayan to brzydkie imię a najlepsze jest to, że mówiłam to mama Angeliki. No nieźle myślę sobie. ... . pomijam fakt iż nikt nie nazwie swoje dziecko typowo polskim imieniem, czyli miedzy innymi Bozydar, Mieczysław bo pewnie tez by nie pasował... ReReasumując. Kazdy rodzić wybiera imię dla swojego dziecka. I jesli komus się to nie podoba to juz nie moja ... broszka. Mi tez wiele rzeczy sie nie podoba ale... Calego świata nie zbawie. Pozdrawiam serdeczie. Anka z Brayasiem ;) Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ona
2016-09-27 00:26:48

Pozostało tylko współczuc synowi kreatywnej matki ..lepiej Ci teraz? Czy to zemsta bo rodzice też skrzywdzili? Angelika to cudo w porównaniu z Twoim pomysłem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
no i fajnie
2016-09-27 00:54:39

tak trzymac!!!fejm na cala wioske!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mama
2014-08-15 11:31:56

re: Nie krzywdź swojego dziecka IMIENIEM

Nie krzywdz dziecka ciekawy temat ale skąd my mamy mozemy wiedziec czy krzywdzimy nasze dziecko imieniem takim czy innym poniewaz nam sie podoba i kochamy nasze dziecko i chcialy bysmy dla naszych dzieci jak najlepiej mam na imie Patrycja i nie podoba mi sie moje imie ale moja mama je kocha wiec do wszystkiego idzie sie przyzwyczaic :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
KL
2014-08-16 15:25:42

to jest Pani zdanie, tylko że Pani ma na imię Patrycja, zwyczajnie, może się kojarzyć co najwyżej z Liszowską, Markowską? Tyle. Mnie dali Konstancja Ludwika, ani jedno ani drugie użytkowe, całą podstawówkę i dalej byłam Konią, i choć Patrycja może wydawać się brzydkie, to chętnie się zamienię.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2014-08-14 17:25:32

re: Nie krzywdź swojego dziecka IMIENIEM

a czy czasem od tego roku nie jest tak,ze mozna nadawac imiona w formie zdrobnienia? gdzies czytalam...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
czuczu
2014-08-15 14:31:45

No w tym artykule jest np. Witejk, że nadali w 2013 komuś.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz