Pediatrzy nie pomagają Polkom w karmieniu piersią [RAPORT]

Masz wątpliwości co do jakości konsultacji pediatrycznej? Niestety większość mam czuje to samo.

karmienie piersią

Zaraz po porodzie świeżo upieczona mama może liczyć na wsparcie lekarza pediatry, a raczej tak być powinno. Jak wynika z raportu "Czy polska jest krajem przyjaznym matce karmiącej i jej dziecku?" wsparcie, jakie otrzymują młode mamy, jest niewystarczające. 82% respondentek konsultowało się po porodzie z lekarzem pediatrą w ramach POZ i wygląda na to, że wiele mam, które potrzebuje pomocy, liczyć na nią niestety nie może.

Propagowanie karmienia piersią, jako najzdrowszego żywienia niemowląt małych dzieci jest jednym z celów Narodowego Programu Zdrowia, a Amerykańska Akademia Pediatrii podkreśla kluczową rolę pediatrów w ochronie i promocji karmienia piersią. Natomiast lekarze pediatrzy, choć informują o karmieniu piersią, to tylko połowa z nich (49%) zachęca do takiej metody karmienia. Zaskakująco duża część respondentek (64%) nie otrzymała od lekarza pediatry informacji dotyczących korzyści wynikających z karmienia piersią. Można więc przyjąć, że kobiety czerpiące wiedzę przede wszystkim z fachowych porad lekarskich w dalszym ciągu pozostawione są bez istotnych informacji i danych wskazujących na przewagę naturalnego karmienia nad innymi sposobami odżywiania dzieci.

Polki chcą karmić piersią, ale nie karmią. Dlaczego? Więcej  >>>

Lekarze wiele kluczowych decyzji pozostawiają w całości kobietom, nie przekazując im obowiązujących rekomendacji, np. tylko jedna trzecia mam (34%) usłyszała od pediatry, że maluszka należy przez pierwsze 6 miesięcy karmić wyłącznie piersią. Bywa, że matki otrzymują takie zalecenia, które mogą utrudnić im utrzymanie laktacji np. dotyczące stosowania diet eliminacyjnych (43%). Co ciekawsze, zarówno światowe, jak i polskie rekomendacje towarzystw naukowych i ekspertów zalecają matkom karmiącym zdrowe odżywianie zgodne z piramidą zdrowia i nie zalecają stosowania diet eliminacyjnych matkom karmiącym celem profilaktyki alergii, kolki, ulewania itp.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz