Pierwsze 48 godzin w domu z noworodkiem: Co powinno Cię zaniepokoić?

Ty i Twój maluszek dopiero się poznajecie. Pierwsze godziny sam na sam w domu potrafią być stresujące.

noworodek

Przede wszystkim pamiętaj, że maluszek, który opuszcza szpital jest zdrowy, wiec nie martw się na zapas. Choć dopiero się poznajecie, twój instynkt podpowie ci, jeśli będzie się działo coś niepokojącego. Warto jeszcze pod koniec ciąży wybrać przychodnię i pediatrę, a także sprawdzić jak w twojej okolicy wygląda nocna czy weekendowa opieka pediatryczna. Podpytaj wśród znajomych, może mają sprawdzonego pediatrę "na telefon", na pewno poczujesz się bezpieczniej, gdy po porodzie wrócicie do domu.

Gorączka u noworodka

Gorączka nie jest samodzielną chorobą, lecz objawem innych procesów zachodzących w organizmie. Z perspektywy profesjonalisty gorączka to podwyższona temperatura ciała spowodowana przestawieniem ośrodka termoregulacji w podwzgórzu na wyższy poziom.

Ciepłota wewnątrz ciała, która interesuje nas w kontekście gorączki, to temperatura powyżej 38°C, zależna m.in. od pory dnia oraz miejsca pomiaru – temperatura będzie o ok. 0,5 stopnia wyższa w rectum i ok. 0,3 stopnia wyższa w jamie ustnej niż rzeczywista temperatura ciała. Dlatego też za gorączkę uznaje się rozbieżne wartości. Zależnie od zastosowanej techniki mierzenia temperatury – różnica może wynosić nawet 0,5 stopnia. Mierząc temperaturę w jamie ustnej, za gorączkę uznamy wynik 38,3°C, a w rectum 38,5°C. Miejsce pomiaru jest zatem istotne z punktu widzenia oceny, czy dziecko gorączkuje, i powinna uwzględniać te różnice.

Gorączka jest reakcją obronną organizmu. Jej pojawienie się oznacza, że u malucha rozwija się stan zapalny, z którym układ odpornościowy dziecka próbuje walczyć. Wzrost temperatury ciała do pewnego momentu nie jest groźny (wbrew pozorom 37 stopni u dziecka to nie gorączka). Jednak, gdy temperatura przekroczy 38,5 stopni, trzeba ją obniżyć.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz