Pierwsze karmienie noworodka w domu: Co może cię zaskoczyć?

Karmienie w domu może być trudniejsze i bardziej pracochłonne niż w szpitalu - bez względu na to, czy karmisz piersią, czy z butelki.

karmienie dziecka

Karmienie to nie lada wyzwanie dla każdej świeżo upieczonej mamy. Choć będziesz trenować w szpitalu jeszcze długa droga przed tobą, zanim opanujesz tę sztukę. Pierwsze karmienia w domu są trudne i czasochłonne. Będziesz musiała poeksperymentować ze smoczkami, butelkami i pozycjami do karmienia. Są rodzice, którym udaje się uniknąć problemów, ale warto wiedzieć, że takie trudności możecie napotkać szczególnie, gdy maluszek rodzi się mały lub przed terminem:

Senność – maluch męcząc się podczas jedzenia, może przysypiać. Pilnuj, by dziecko nie zasnęło podczas jedzenia, ponieważ wtedy karmienie nie jest efektywne.

Wstrzymywanie oddechu – problem zazwyczaj dotyczy maluszków, które urodziły się przedwcześnie. Niektóre wcześniaki, u których po urodzeniu wystąpiły zaburzenia koordynacji ssania i oddechu, zapominają, że podczas ssania należy zaczerpnąć powietrza. Jeśli zauważysz, że maluszek nie zrobił wdechu i wygląd blado, na chwile odstaw je od piersi.

Awersja oralna – Jeśli maluch był na oddziale intensywnej terapii, może wkładanie czegokolwiek do buzi łączyć z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Aby zwalczyć niechęć, postaraj się, by dziecko nabrało innych przyjemnych skojarzeń. Dotykaj maluszka wokół ust uspokajającym gestem, daj maluszkowi palec do ssania, zachęć do dotykania własnej buzi.

Refluks – niektóre maluszki mają niepełni rozwinięty układ żołądkowo-przełykowy, taki maluszek może mieć skłonność do ulewania. Jeśli dzieje się to zbyt często, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem.

Na podstawie: Pierwszy rok z życia dziecka, H. Murkoff

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz