Nie zaniedbaj tych chwil. One zaważą na Twojej więzi z dzieckiem.

To są momenty magiczne, i też nie do powtórzenia. Są jak siła napędowa do Waszych rodzicielskich zmagań i jeśli jest tylko taka możliwość, włączcie w nie ojca!

Matka i ojciec z noworodkiem

Przywiązanie rodzi się wraz z przyjściem dziecka na świat. Od jego pierwszych chwil z nami, dosłownie - od pierwszych sekund. Ta więź ma na początku charakter fizjologiczny. Dzięki kontaktowi skóra do skóry, matka "uczy się" zapachu noworodka i jego płaczu, a ono samo czuje się bezpieczne w jej ramionach. Naukowcy stwierdzili, że dziecko powinno być pozostawione matce przynajmniej godzinę zaraz po narodzinach. Jeśli matka pragnie, aby było z nią cały czas, powinno się to jej umożliwić. W wielu szpitalach praktykuje się już położenie dziecka po porodzie na brzuchu matki, ale czas, jaki się na to przeznacza, jest wciąż za krótki. Gdy dziecko położy się na zaledwie pięć minut, zdolność matki do rozpoznawania płaczu i zapachu dziecka wykształci się dopiero w trzeciej dobie. Jeśli wcale nie dojdzie do kontaktu skóra do skóry - nie ma dramatu, ale ta szczególna matczyna umiejętność wykształci się dopiero w około piątej dobie po porodzie.

Badania dowodzą, że baby blues, który pojawia się w od czwartej do siódmej doby po narodzinach dziecka, może wynikać ze zbyt słabej tej pierwotnej, fizjologicznej więzi.  Więź fizjologiczna jest bowiem podwaliną pod więź psychologiczną, która ugruntowuje się w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy.

Dlatego bardzo niedobre dla matki i dziecka jest pozbawienie ich kontaktu cielesnego tuż po narodzinach. Przynoszenie noworodka tylko na czas karmienia, lub separowanie go z innych, poza zdrowotnymi, powodów - nie powinno mieć miejsca. Oczywiście zdarza się, że niektóre dzieci, na skutek złego stanu organizmu, muszą zaraz po porodzie znaleźć się w inkubatorze lub na OIOM-e, jednak również wtedy doświadczone położne potrafią zaproponować matce sposób kontaktowania się z maluszkiem, np. poprzez "kangurowanie" wcześniaków.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz