Nie zaniedbaj tych chwil. One zaważą na Twojej więzi z dzieckiem.

To są momenty magiczne, i też nie do powtórzenia. Są jak siła napędowa do Waszych rodzicielskich zmagań i jeśli jest tylko taka możliwość, włączcie w nie ojca!

Matka z noworodkiem

Dlaczego tak ważne jest pierwsze, fizyczne przywiązanie? Ponieważ, gdy go zabraknie, cały późniejszy proces przywiązywania się psychicznego do dziecka oraz odczuwania miłości, przebiega trudniej. Jak już wspomnieliśmy, niski poziom przywiązania na samym początku, może powodować wzrost skrzywdzenia dziecka oraz stać się przyczyną baby bluesa a nawet - wymagającej leczenia! - depresji poporodowej.

Naukowcy twierdzą, że aż 50-80 procent matek doświadcza objawów baby bluesa. Ten charakteryzujący się znacznym obniżeniem nastroju, braku sił i braku odczuwania ciepłych uczuć do dziecka stan, utrzymuje się od trzech do pięciu dni u świeżo upieczonej mamy i samoistnie znika. Baby blusowi mogą towarzyszyć również zaburzenia snu i łaknienia, płaczliwość, irytacja, rozkojarzenie, poczucie winy i zmęczenie. Znacznie poważniejsza, niż baby blues jest depresja poporodowa, która trwa wiele tygodni, a nawet miesięcy. Wymaga ona leczenia u specjalisty.

Kiedy w późnych latach dziewięćdziesiątych rodziłam swoje dzieci, praktykowano już położenie dziecka na brzuchu mamy zaraz po porodzie. Niestety, trwało ono bardzo krótko i dziś byłabym bardziej asertywna w domaganiu się zatrzymania dziecka przy sobie. Przez pierwsze kilka godzin po porodzie nie mogłam zasnąć i wciąż myślałam o moich maleństwach zabranych na salę noworodków. Panowało przekonanie, że położnica powinna odpocząć, a najlepiej trochę pospać, ale ja nie miałam na to najmniejszej ochoty! Chciałam, aby moje dzieci były wówczas ze mną. Zastanawiałam się, jak się czują na sali pełnej takich samych okruszków jak one. Czy pierwsze noce, w które dane im było przyjść na świat, nie były dla nich udręką?

Jeśli teraz macie taką możliwość i możecie być z maleństwem od pierwszych chwil jego życia na tym świecie, korzystajcie z tego! Więź, jaka wówczas rodzi się między wami jest bezcenna! Pomoże wam ona mierzyć się z większą siłą, motywacją, cierpliwością i wyrozumiałością z nadchodzącymi trudami rodzicielstwa i sprawi, że szybko poczujecie ciepłe uczucie miłości w sercu, pogłębiające się z każdym, nowym dniem.

 Joanna Weyna

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz