Potrzeby małego brzuszka - o tym powinna wiedzieć każda mama

Zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka są priorytetem dla każdej mamy. Jeśli maluszek jest radosny, z chęcią poznaje otaczający go świat, spokojnie śpi i ma apetyt, wtedy cała rodzina jest zadowolona. Czego potrzebuje mały, wrażliwy brzuszek i co może zrobić mama, aby zadbać o prawidłowe samopoczucie niemowlęcia?

Prawidłowy rozwój i harmonijne funkcjonowanie wszystkich narządów młodego organizmu w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia, liczonych od poczęcia przez pierwsze lata życia, ma szczególne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia dziecka. Rodzice na wiele sposobów mogą wspierać rozwój niemowlęcia, a także zaspokajać potrzeby delikatnego i dojrzewającego brzuszka.

Wpływ układu pokarmowego na samopoczucie

W pierwszych latach życia delikatny układ pokarmowy wciąż jeszcze dojrzewa zarówno pod względem anatomicznym, jak i funkcjonalnym. Jego prawidłowe funkcjonowanie ma szczególne znaczenie dla działania pozostałych narządów oraz samopoczucia dziecka. Gdy maluszek nie odczuwa problemów związanych z trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych, spokojnie śpi, chętnie się bawi i spożywa posiłki.

Prawidłowa dieta dopasowana do potrzeb

Prawidłowo skomponowana dieta maluszka zapobiega powstawaniu niedoborów żywieniowych, a tym samym pozwala zachować dobre zdrowie. Dzięki temu prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy sprawia, że maluch ma energię do poznawania świata.

„Delikatny brzuszek niemowlęcia wymaga troski i szczególnego traktowania – m.in. poprzez dopasowany do jego potrzeb sposób żywienia. Mimo, że po przyjściu na świat jest on w stanie podjąć podstawową pracę, proces dojrzewania wciąż trwa. Właśnie dlatego w początkowym okresie życia najlepsze dla niego jest mleko mamy, które powinno być podstawą diety dziecka. W sytuacji, gdy z uzasadnionych powodów mama nie może karmić piersią, warto wybrać mleko modyfikowane, które pozwoli zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wrażliwego układu pokarmowego” – mówi Lucyna Bienek, doradca marki Bebiko PRO+ 2.

Wsparcie brzuszka da radość całej rodzinie

Mały, wrażliwy brzuszek, mimo, że w pierwszych latach życia wciąż dojrzewa, ma bardzo odpowiedzialne zadanie – to w układzie pokarmowym odbywa się trawienie i wchłanianie składników odżywczych, które wspierają rozwój całego organizmu. Rodzice na wiele sposobów mogą wspierać proces rozwoju układu pokarmowego niemowlęcia, a tym samym dbać o dobre samopoczucie dziecka. Maluszek lubi funkcjonować według określonego planu dnia – warto przyzwyczaić go do stałych pór karmienia, czasu na odpoczynek i zabawę, a także zadbać o spacery na świeżym powietrzu i wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz