W upalne dni przykrywasz wózek pieluszką? Nie wolno tego robić!

Ten błąd może kosztować zdrowie, a nawet życie dziecka.

Dziecko w wózku

Rodzice bardzo często, by chronić maluszka przed promieniami słonecznymi, stawiają budkę wózka i zarzucają pieluszkę tetrową. Tymczasem zabieg ten może być śmiertelnie niebezpieczny dla niemowlęcia. W upalny dzień w głębokim wózku jest naprawdę gorąco. Jest on obity grubym materiałem, rzadko ma specjalne otwory wentylacyjne, dodatkowa izolacja w postaci pieluszki tworzy puszkę, w której maluszek się przegrzewa.

Dochodzi wtedy do zachwiania naturalnej termoregulacji. Dziecko się poci, pot wsiąka w ubranie, a następnie schładza organizm. Przez to maluch staje się podatniejszy na infekcje, ale także może dojść do groźnego dla życia dziecka przegrzania organizmu.

Nadmiar słońca może szkodzić dziecku. Czytaj więcej >>>

Badania przeprowadzone w Szwecji dowiodły, że nakładanie jakiegokolwiek materiału na zadaszenie wózka, nawet bardzo cienkiego, ogranicza dopływ powietrza, a temperatura niebezpiecznie się podnosi. 

- W wózku w takiej sytuacji jest ekstremalnie gorąco - można to przyrównać do warunków panujących w termosie - tłumaczy Svante Norgen, pediatra ze szpitala im Astrid Lindgren. 

Badania wykazały, że we wnętrzu przykrytego wózka jest o ok. 15 stopni więcej niż w wózku, którego nikt nie nakrywał. Norgen zaznacza też, że ograniczenie przepływu powietrza w wózku zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Choć do dzisiaj nie odkryto mechanizmu SIDS. Wielu naukowców wykazuje, że wśród kilku przyczyn, które w pewnym stopniu mogą przyczynić się do nagłego zgonu niemowlęcia, jest własnie przegrzewanie dziecka.

Badania szwedzkiego naukowca zainspirowały dziennikarzy z "Svenska Dagbladet" do własnego eksperymentu. Dziennikarze gazety pozostawili w upalny dzień pusty głęboki wózek i mierzyli temperaturę co jakiś czas. Temperatura rosła wynosiła ok. 22 stopni i systematycznie rosła, jednak gdy nakryli wózek materiałem w środku temperatura w pół godziny wzrosła do niemal 34 stopni, a po godzinie osiągnęła aż 38 stopni Celsjisza!

Komentarze (7)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

obeah
2018-06-01 14:41:43

a te pieluszki to z polaru są robione czy z goratrexu, że powietrza nie przeouszczają? i Czy jak człowiek dorosły leży pod parasolem to jet mu tam cieplej czy zimniej niż na pełnym słońcu? Nosz ja pier... kolejny debilizm lepiej żeby dziecku napieprzało słońce na skórę niż żeby zakryć tetrową pieluchą, która wentyluje lepiej niż lniana koszula? Błagam... Tak montuje pieluchę na gondolę ale robię to w taki sposób, że są pozostawione otwory gdzie powietrze sobie wpły ... wa... Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Miśka
2017-12-03 15:50:14

Ja nie miałam w lato takiej potrzeby aby przykrywać wózek pieluchą, dlatego, że w tym wózku jaki mam, czyli w modelu Barletta od Adamexu, gondolka jest dobrze wentylowana i maluszek ma cały czas świeże powietrze i się nie przegrzewa. Wózek jest bardzo funkcjonalny i komfortowy dla maluszka jak i dla rodziców.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jadźka
2017-05-28 00:08:33

Teraz wózki mają specjalne daszki, które chronią dziecko przed słońcem, nie ma potrzeby nakładania pieluszek itp. niestety takie praktyki są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ja mam wózek Vicco, tam jest zamontowany podwójny daszek, a gondola jest dodatkowo wentylowana, super sprawa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-05-19 11:36:56

Żeby tylko pieluszka...jak widzę te grube koce narzucone na wózek to szlak mnie trafia. Jak można być tak bezmyślnym. I te tłumaczenia -zostawiam mały otwór. Boże widzisz i niegrzmisz....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Polonista
2017-05-20 00:44:05

Zamiast pouczać proszę nauczyć. Się.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-07-26 20:55:00

re: W upalne dni przykrywasz wózek pieluszką? Przeczytaj, dlaczego nie wolno tego robić!

Ja przykrywam ale w budzie jest duży otwór z siateczka jak i też nie zakrywam całości tylko tyle by w oczka nie świeciło :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
malina
2016-07-26 22:13:02

A nie lepiej parasolke kupic

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz