Rehabilitacja neurologiczna malucha – kiedy jest potrzebna?

Czasem zdarza się, że codzienna pielęgnacja maluszka nie zapewnia prawidłowego rozwoju psychoruchowego. Z pomocą przychodzi rehabilitacja neurologiczna, która za pomocą ćwiczeń i zasad odpowiedniej pielęgnacji pozwala wpłynąć na prawidłowe wzorce ruchowe.

niemowlę

Jakie korzyści płyną z jej stosowania i w jakich sytuacjach warto się na nią zdecydować? Rehabilitacja neurologiczna jest przeznaczona dla niemowląt i dzieci, u których zdiagnozowano wrodzone lub nabyte wady lub inne dolegliwości psychoruchowe. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • wcześniactwo,
  • asymetria ciała,
  • obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe,
  • urazy doznane w wyniku nieszczęśliwych wypadków,
  • uszkodzenia układu nerwowego (np. dziecięce porażenie mózgowe, przepuklina oponowo-rdzeniowa),
  • uszkodzenie splotu barkowego, czy tzw. kręcz szyi (mimowolne, nienaturalne odchylanie głowy, spowodowane wadą mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego).

- Musimy pamiętać, że dzieci nieustannie uczą się otaczającej nas rzeczywistości i niezwykle szybko przejmują wzorce zachowania, które obserwują u innych” – mówi mgr fizjoterapii Patrycja Król, Centrum Medyczne Damiana. „Dlatego tak ważne jest wypracowanie odpowiednich prawidłowych wzorców, które mają wpływ na dalsze funkcjonowanie naszych najmłodszych w młodzieńczym i dorosłym życiu. Rozwiązaniem jest właśnie rehabilitacja neurologiczna, która powinna zostać przeprowadzona przez najwyższej klasy specjalistów i przebiegać w odpowiedniej atmosferze, tak, aby dzieci chętnie poddawały się ćwiczeniom – mówi mgr fizjoterapii Patrycja Król, Centrum Medyczne Damiana.

Czym jest rehabilitacja neurologiczna dla dzieci?

Rehabilitacja neurologiczna rozwija się nieustannie, zaś lekarze oraz fizjoterapeuci testują i  wprowadzają kolejne metody, które umożliwiają małym pacjentom powrót do pełnej sprawności, ułatwiają pokonywanie barier wynikających z wad wrodzonych lub nabytych.

W ramach medycyny neurologicznej na szczególną uwagę zasługują dwa rozwiązania:

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz