Rozpacz samotnej matki po śmierci niemowlęcia

W obliczu tragedii, związanej ze śmiercią dziecka, rodzice sami muszą uporać się z wieloma problemami samodzielnie.

mama śmierć dziecka

Mieszkanka Wawra zaapelowała do ministra zdrowia o stworzenie systemu pomocy rodzicom po śmierci ich dziecka.

- W ostatnim czasie wiele osób zwraca uwagę na warunki, w jakich rodzice przebywają z chorymi dziećmi w szpitalu. Jednak nie warunków życia szpitalnego dotyczy mój apel, lecz warunków, w których rodzice musieli pożegnać się z dzieckiem na zawsze – pisze w liście do ministra zdrowia.

Wstrząsająca historia przydarzyła się jednej z matek, która w sytuacji  głębokiej traumy nagle w obcym mieście musiała zmierzyć się z problemami. Trzeba było załatwić wiele spraw urzędowych, w tym akt zgonu, przez co mama zmuszona była do pozostania w stolicy, której nie znała. Nie dostała w tej sytuacji żadnego wsparcia ze strony szpitala.

- Samotna matka, kilkaset kilometrów od domu, zupełnie sama, bez pomocy rodziny, która mogłaby ją wesprzeć. Doświadcza najgorszego, śmierci dziecka. Nagle musi zebrać rzeczy ze szpitalnego pokoju, pożegnać ukochane dziecko, odwieźć je w podziemia szpitalne i przyjść następnego dnia po dokumenty, z którymi musi udać się do miejscowego urzędu. Wychodzi ze szpitala w obcym mieście, z torbami pełnymi rzeczy dziecka, jak znieść ten ból w samotności - mówi Anna Oje, należąca do grupy SOS Mieszkańcy Wawra Rodzicom, z Centrum Zdrowia Dziecka.

W szpitalu personel zwykle bardzo się stara pomóc matce w momencie takiej tragedii, lecz ma niewiele możliwości. Mamie pomogli sami mieszkańcy Wawra.

- Resort dostrzega problem. Uważamy, że powinien być częścią rozwiązań, jakie zaproponujemy niebawem, w związku z zapewnieniem rodzicom prawa do towarzyszenia dziecku w szpitalu 24 godziny na dobę. Pomoc rodzicowi po śmierci dziecka jest w pewnym sensie jego kontynuacją – informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Krzysztof Jakubiak.

- Liczę na wsparcie pana ministra – ma nadzieję Anna Ojer.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz