Naukowcy mają radę dla mam, które wychodzą na spacer z dzieckiem z samego rana

Zbadano poziom zanieczyszczeń powietrza w dziecięcych wózkach. Wyniki są niepokojące!

smog

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey zbadali, w jakim stopniu zanieczyszczenie powietrza może zagrażać niemowlętom i małym dzieciom jadącym w wózkach. Badanie przeprowadzono w mieście Guildford w angielskim hrabstwie Surrey. Jego wyniki zostały opublikowane w piśmie "Environmental Pollution".

Bardzo często jest tak, że maluszki są na "spacerze" wcześnie rano, gdy mama musi odprowadzić do przedszkola lub szkoły starsze rodzeństwo, a także okolicy południa, gdy starsze dziecko trzeba odebrać. Badacze postanowili sprawdzić, czy nie jest to niebezpieczne dla maluszków. Często taki "spacer" odbywa się nie po parku, czy lesie, a wzdłuż zatłoczonych ulic. Ile spalin trafia do dziecięcego wózka? Wyniki nie są dobre.

Jak się udało ustalić brytyjskim naukowcom, ekspozycja najmłodszych na zanieczyszczone powietrze, jest w godzinach porannych dwukrotnie wyższa niż godziny popołudniowe. Jak można się domyślić, najgorzej jest na przystankach autobusowych, przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach, których nie da się uniknąć w drodze do przedszkola lub szkoły. Jaką radę mają naukowcy?

- Rodzice powinni po prostu zasłaniać wózki - sugeruje główny autor badania, dr Prashant Kumar z Uniwersytetu Surrey.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Ania
2017-04-15 16:40:47

Żelazo i glin nie są związkami tylko pierwiastkami i same w sobie szkodliwe nie są. Brak podstaw wiedzy ogólnej to wstyd dla dziennikarza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz