Stulejka - chłopięca przypadłość

Artykuł ten na pewno zaciekawi Mamy małych chłopców. Znajdziecie w nim wyjaśnienie tego, czym jest stulejka, kiedy może okazać się problematyczna oraz w jakich sytuacjach przeprowadza się jej operację.

stulejka

„Stulejka” to hasło znane wielu mamom, bo ten problem dotyka nawet 20-30% chłopców. Niestety, nie mija on z czasem, dlatego konieczne jest leczenie. Choroby okolic intymnych to jednak cały czas problem wstydliwy, a o tych, które dotyczą dzieci, mówi się wyjątkowo rzadko - nic więc dziwnego, że wiedza wielu rodziców na ich temat nie jest rozległa. Dlatego z ekspertami wyjaśniamy, czym jest stulejka i podpowiadamy, na jakie objawy zwracać uwagę, by uchronić malucha przed nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Stulejka - co to jest?

Zacznijmy od krótkiej powtórki z anatomii. U każdego chłopca na końcu prącia znajduje się żołądź (główka), która jest w całości pokryta fałdem skórnym nazywanym napletkiem. Składa się on z blaszki zewnętrznej i wewnętrznej (ta ostatnia przylega do zewnętrznej powierzchni żołędzi). Jeśli członek jest zbudowany prawidłowo, napletek zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas wzwodu powinien dać się swobodnie zsunąć odsłaniając żołądź. Jeżeli natomiast nie zsuwa się on poza rowek wieńcowy mamy do czynienia z tak zwaną stulejką. Zwykle taka sytuacja jest spowodowana blizną powstałą w wyniku stanu zapalnego prącia lub napletka bądź w efekcie nieumiejętnych prób jego zsuwania.

Lekarze uspokajają, że taki stan nie zawsze jest powodem do niepokoju. - Tylko u 4% noworodków napletek jest zsuwalny. W starszych grupach wiekowych ta sytuacja się zmienia - napletek bez problemu zsuwa się u około 50% chłopców w wieku do dwóch lat oraz u 90% trzy- i czterolatków – wyjaśnia dr n. med. Andrzej Kowal, chirurg dziecięcy ze szpitala Medicover. - U części chłopców aż do czwartych-piątych urodzin napletek, a dokładniej jego blaszka wewnętrzna przylega do żołędzi - jest to stan fizjologiczny, zupełnie naturalny - dodaje.

Wraz z upływem czasu i rozwojem narządów płciowych napletek zaczyna samoistnie odklejać się od żołędzi. Ten proces przebiega stopniowo i zwykle rozpoczyna się po drugich urodzinach malca, dlatego trzeba uzbroić się po prostu w cierpliwość.

Do tego czasu podczas codziennej toalety pociechy należy w szczególności pamiętać o myciu i delikatnym zsuwaniu napletka tylko na tyle, na ile to możliwe. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy napletek nie zsuwa się z żołędzi u chłopca w wieku powyżej trzech lat. Zaniepokoić nas powinien też każdy stan zapalny zewnętrznych narządów płciowych u malucha. Wówczas powinniśmy wybrać się na kontrolę do lekarza.

Czasem konieczna jest operacja. Konkretnie kiedy?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz