Urazy w okresie letnim - jak im zapobiegać?

Lato to dla dziecka bardzo aktywny czas. Jakie są największe zagrożenia i jak im zapobiegać? Podpowiadamy!

dziecko

Ruch to zdrowie i nie ma nic lepszego dla rozwoju dziecka niż zabawa na świeżym powietrzu. Lato sprzyja harcom na potoku, niestety jednocześnie zwiększa się ryzyko urazów. Dlatego szczególnie ważna jest prewencja. Najgroźniejsze dla dzieci są wypadki komunikacyjne. Niestety w Polsce rocznie ginie około 2300 dzieci więcej niż z powodu wszystkich nieurazowych chorób ostrych i przewlekłych razem. Drugą przyczyną zgonów z przyczyn urazowych są utonięcia. Rocznie topi się około 100 dzieci w różnym wieku, a wielu uratowanych maluchów następują w mózgu nieodwracalne zmiany. Trzecią przyczyną zgonów są zatrucia (około 80000 zatruć rocznie i 120 zgonów). Najwięcej zagrożeń czeka na dzieci w domu, winowajcy to: środki chemiczne, leki i czad. W okresie letnim i jesiennym dochodzi także do zatruć grzybami.

Corocznie notuje się prawie 1 milion wypadków wśród dzieci, z czego 120 000 wymaga leczenia szpitalnego. Niezwykle częste są upadki z wysokości no. okien i balkonów, a u starszych dzieci urazy sportowe. Częstym urazem u małych dzieci są poparzenia wskutek styczności z otwartym z ogniem, porażenia prądem lub promieniowaniem słonecznym. W gospodarstwach rolnych dochodzi nawet do 1000 wypadków rocznie, są to urazy związane głównie z maszynami rolniczymi i zwierzętami hodowlanymi.

Jak zapobiegać dziecięcym urazom?

Przede wszystkim warto zapamiętać, że dzieci najczęściej ulegają 5 rodzajom wypadków: upadki z wysokości, urazy komunikacyjne, urazy sportowe, użądlenia i pokąsanie przez zwierzęta, ostre zatrucia i uduszenia, zwłaszcza wśród niemowląt. To rodzice i opiekunowie powinni przewidzieć możliwe konsekwencje ryzykownej aktywności dziecka, a także niebezpiecznej sytuacji. Warto od małego uczyć dziecko bezpiecznego zachowania i tłumaczyć jakie zachowania są niebezpieczne. Zasada ograniczonego zaufania i świadomość, że dziecko nie potrafi wyobrazić sobie zagrożenia, powinna cały czas nam towarzyszyć.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz