W upalne dni przykrywasz wózek pieluszką? Przeczytaj, dlaczego nie wolno tego robić!

Ten błąd może kosztować cię zdrowie, a nawet życie dziecka.

upał i dziecko

Rodzice bardzo często, by chronić maluszka przed promieniami słonecznymi, stawiają budkę wózka i zarzucają pieluszkę tetrową. Tymczasem zabieg ten może być śmiertelnie niebezpieczny dla niemowlęcia. W upalny dzień w głębokim wózku jest naprawdę gorąco. Jest on obity grubym materiałem, rzadko ma specjalne otwory wentylacyjne, dodatkowa izolacja w postaci pieluszki tworzy puszkę, w której maluszek się przegrzewa. Dochodzi do zachwiania naturalnej termoregulacji. Dziecko się poci, pot wsiąka w ubranie, a następnie schładza organizm. Przez to maluch staje się podatniejszy na infekcje, ale także może dojść do groźnego dla życia dziecka przegrzania organizmu.

Nadmiar słońca może szkodzić dziecku. Czytaj więcej >>>

Badania przeprowadzone w Szwecji dowiodły, że nakładanie jakiegokolwiek materiału na zadaszenie wózka, nawet bardzo cienkiego, ogranicza dopływ powietrza, a temperatura niebezpiecznie się podnosi. Svante Norgen, pediatra ze szpitala im Astrid Lindgren tłumaczy - "W wózku w takiej sytuacji jest ekstremalnie gorąco - można to przyrównać do warunków panujących w termosie." 

Badania wykazały, że we wnętrzu przykrytego wózka jest o ok. 15 stopni więcej niż w wózku, którego nikt nie nakrywał. Norgen zaznacza też, że ograniczenie przepływu powietrza w wózku zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Choć do dzisiaj nie odkryto mechanizmu SIDS. Wielu naukowców wykazuje, że wśród kilku przyczyn, które w pewnym stopniu mogą przyczynić się do nagłego zgonu niemowlęcia, jest własnie przegrzewanie dziecka.

Badania szwedzkiego naukowca zainspirowały dziennikarzy z "Svenska Dagbladet" do własnego eksperymentu. Dziennikarze gazety pozostawili w upalny dzień pusty głęboki wózek i mierzyli temperaturę co jakiś czas. Temperatura rosła wynosiła ok. 22 stopni i systematycznie rosła, jednak gdy nakryli wózek materiałem w środku temperatura w pół godziny wzrosła do niemal 34 stopni, a po godzinie osiągnęła aż 38 stopni Celsjisza!

Komentarze (5)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Jadźka
2017-05-28 00:08:33

Teraz wózki mają specjalne daszki, które chronią dziecko przed słońcem, nie ma potrzeby nakładania pieluszek itp. niestety takie praktyki są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ja mam wózek Vicco, tam jest zamontowany podwójny daszek, a gondola jest dodatkowo wentylowana, super sprawa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-05-19 11:36:56

Żeby tylko pieluszka...jak widzę te grube koce narzucone na wózek to szlak mnie trafia. Jak można być tak bezmyślnym. I te tłumaczenia -zostawiam mały otwór. Boże widzisz i niegrzmisz....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Polonista
2017-05-20 00:44:05

Zamiast pouczać proszę nauczyć. Się.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-07-26 20:55:00

re: W upalne dni przykrywasz wózek pieluszką? Przeczytaj, dlaczego nie wolno tego robić!

Ja przykrywam ale w budzie jest duży otwór z siateczka jak i też nie zakrywam całości tylko tyle by w oczka nie świeciło :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
malina
2016-07-26 22:13:02

A nie lepiej parasolke kupic

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz