Wózek na jesienno-zimowe spacery – na co zwrócić uwagę?

Pomagamy w wyborze pojazdu dla malucha

Jeżeli właśnie zostałaś mamą albo spodziewasz się porodu zimą, nie rezygnuj ze spacerów ze swoim maleństwem! Dzięki solidnemu i wygodnemu wózkowi Twoje dziecko będzie mogło skorzystać z przebywania na świeżym powietrzu, kiedy nie ma zbyt silnego mrozu. Spacery są niezmiernie ważne na tym najwcześniejszym etapie jego rozwoju. Zimowe powietrze nie zawiera alergenów, a niższa temperatura hartuje organizm malucha. Zanim wyjdziesz z dzieckiem na pierwszy spacer, zróbcie kilka razy próbę generalną. Praktykę tę nazywamy werandowaniem. Ubieramy ciepło malucha, układamy w wózku i otwieramy okno, aby przyzwyczaić je do niższej temperatury. Werandowanie po raz pierwszy możesz wykonać w 2-3 tygodniu życia dziecka. Kiedy kilka razy pozwolisz maleństwu odetchnąć świeżym, rześkim powietrzem, możesz być już pewna, że dziecko jest gotowe do pierwszej wyprawy w świat!

A więc jaki wózek będzie idealny na niepogodę i niskie temperatury? Oto kilka porad w temacie wyboru wózka do zadań specjalnych.

 

Zwróć uwagę na model i materiały

Wózek to inwestycja na około sześć miesięcy – będziesz wozić w nim dziecko zanim nie zacznie siadać. Najlepsze więc będą duże gondole, które spokojnie pomieszczą bobasa również wtedy, kiedy podrośnie. Na rynku są dostępne modele wielofunkcyjne, które umożliwiają łatwą przeróbkę z zimowej gondoli na letni wózek spacerowy. W manewrowaniu pomoże Ci też lekki stelaż wykonany z aluminium. Co więcej, aluminium jest odporne na korozję i wykonany z niego stelaż można spokojnie przechować w piwnicy. Zwróć uwagę na kosz zakupowy – zimą najbardziej praktyczny będzie wykonany z metalu i wysoko zawieszony. Dzięki temu unikniesz zachlapania zakupów błotem. Oczywiście nie możemy zapomnieć o miękkich częściach wózka - upewnij się, że zewnętrzna warstwa obicia wózka jest wykonana z materiałów odpornych na deszcz, wiatr i błoto.

 

Koła to podstawa

Najlepiej zimą sprawdzą się wózki czterokołowe, ponieważ lepiej trzymają się nawierzchni, a co za tym idzie - są dużo bardziej stabilne w porównaniu z wózkami trzykołowymi. Koła powinny być też duże i pompowane - warto poszukać takiej informacji w specyfikacji produktu. Zawsze możesz też zapytać o to w sklepie lub bezpośrednio u producenta. Duże, pompowane koła zapewnią lepszą amortyzację, dzięki nim nie utkniesz też w dziurze ukrytej pod śniegiem.

Wózek głęboki

 

Konserwacja wózka

Z reguły nie kupujemy wózka tylko na jesień i zimę. Aby dziecięcy wehikuł przetrwał do wiosny i lata, konieczna będzie jego konserwacja. Lepiej kupić wózek obity ciemnym materiałem, ponieważ nie widać na nim plam, których jesienią i zimą niestety nie unikniemy. Co więcej, jeżeli umyjesz plamy, jest mniejsza szansa, że pozostawią śladów, w przypadku jasnych materiałów w jasnych kolorach masz to niemal gwarantowane. Warto poszukać takiego modelu, w którym mycie tapicerki jest możliwe bez jej zdejmowania, po prostu za pomocą wilgotnej szmatki. Pamiętaj o możliwości łatwego uprania tapicerki w pralce i wysuszenie tak, aby bez problemu od razu nałożyć ją na wózek. Po każdym spacerze od razu wyczyść koła z piasku i błota, stosuj się też do zaleceń producenta w kwestii konserwacji wózka – powinny znajdować się na jego stronie internetowej.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz