Stołówka plus. PiS zapowiada, że wszyscy uczniowie podstawówek zjedzą w szkole obiad!

Samorządy są przerażone nowym pomysłem PiS-u, lecz rodzice nie narzekają, wręcz przeciwnie!

stołówka

Od września 2021 r. wszyscy uczniowie podstawówek będą mieli możliwość zjedzenia w szkole ciepłego posiłku. Oto nowy projekt Prawa i Sprawiedliwości!

Nowy program resortów oświaty oraz rodziny i pracy nazywa się „Stołówka szkolna”. Celem jego wprowadzenia jest poprawa stanu zdrowia uczniów. Rząd chce, żeby realizacją pomysłu i tworzeniem stołówek zajęły się samorządy. Samorządowcy nie ukrywają swojego zaniepokojenia pomysłem.

Pierwsze zmiany uczniowie odczują już za rok, bo od 1 września we wszystkich szkołach podstawowych będzie musiała być jadalnia przystosowana do spożywania posiłków. Dwa lata później, w 2021 r., w każdej szkole ma być dostępny ciepły obiad. Nie wszystkie dzieci będą musiały z niego korzystać. O tym, czy uczeń będzie jadł gorący posiłek w szkole, zdecydują rodzice. Obiady szkolne będą częściowo odpłatne.

Nowe rozwiązania mogą okazać się dużym obciążeniem dla samorządów. Kłopotem będą zarówno fundusze, jak i pomieszczenia. Po likwidacji gimnazjów i wydłużeniu szkoły podstawowej o dwa lata w wielu placówkach nie ma miejsca na salę gimnastyczną, a dzieci uczą się na korytarzach. Trudno będzie wygospodarować miejsce na stołówkę.

Początkowo szacowano, że przystosowanie infrastruktury do codziennego wydawania posiłków wyniesie ok 1 mld zł. Koszty jednak nie zostały podane do oficjalnej wiadomości.

 

Co o tym myślicie?

ap

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz