Zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa wobec dzieci. Najwyższy czas!

Nowelizacja ma nie tylko zwiększyć wymiar kary za przestępstwa wobec dzieci, ale także nakłonić osoby postronne do zgłaszania przestępstw.

bicie dzieci

11 kwietnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu karnego, która zaostrza kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu zdrowiu i wolności dzieci. Zmiany wejdą w życie 1 lipca br.

Zmiany w prawie były od dawna wyczekiwane i potrzebne. Nie dalej, jak dwa dni temu do szpitala w Lublinie trafiła dwulatka pobita przez konkubenta matki. Pod koniec marca do w Gorzowie Wielkopolskim trafiła do szpitala dziewczynka z urazami płuc i mózgu. Matka dziewczynki utrzymywała, że córka podczas snu wypadła ze spacerówki dlatego wezwała pogotowie. Na miejscu w szpitalu okazało się, że 2-latka ma bardzo liczne obrażenia ciała, niewspółmierne z tym, oczy mówiła matka dziewczynki. W marcu inna 2- latka trafiła do szpitala w Pile ze śladami pobicia. Dziecko zmarło. Jak wynika z zeznań matki dziewczynki, ojciec rzucił nią o drzwi, bo wpadł w furię po porażce w komputerowej grze. To tylko kilka przypadków z ostatniego miesiąca, takich historii jednak jest znacznie więcej. Dziecko, jako osoba niepełnoletnia, wymaga szczególnej ochrony prawnej. Nowelizacja ma nie tylko zwiększyć wymiar kary za przestępstwa wobec dzieci, ale także nakłonić osoby postronne do zgłaszania przestępstw.  Ustawa wprowadza bowiem obowiązek zgłoszenia tego typu przestępstw.

- Przepisy podpisywanej przez ze mnie ustawy zmierzają do ochrony prawno-karnej osób małoletnich, zwłaszcza małoletnich poniżej 15 roku życia i osób nieporadnych życiowo - powiedział prezydent. Dodał, że ustawa zmierza do ochrony najsłabszych, tych, których najłatwiej skrzywdzić i którzy mają najtrudniej w poszukiwaniu oparcia.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelą osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym (lub nad inną osobą pozostającą w stosunku zależności od sprawcy ) będzie podlegała karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Gdy znęcanie dotyczyłoby osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny - sprawca będzie podlegał karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone będzie karą od roku do 10 lat. W przypadku zaś, gdy pokrzywdzony w wyniku tego popełni samobójstwo, sprawcy grozić będzie od 2 do 12 lat więzienia.

Regulacja zakłada też surowsze kary za bezprawne pozbawienie wolności dziecka lub nastolatka, poniżej 15. roku życia. W tym przypadku sprawcy będzie grozić od 3 do 15 lat więzienia, czyli tyle samo, ile obecnie w przypadku przestępstwa pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem. Projekt zakłada też podniesienie kary minimalnej za handel osobą w wieku poniżej 15. roku życia z 3 do 5 lat więzienia.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz