Zapalenie oskrzeli u dziecka - jak rozpoznać jego symptomy i jak leczyć?

Czy to jeszcze przeziębienie, czy już zapalenie oskrzeli? Rodzice często mają wątpliwości.

Zapalenie oskrzeli u dziecka

Niestety objawy zapalenia oskrzeli u małych dzieci są bardzo podobne do tych, po których poznajemy przeziębienie. Wielu rodziców ma problem z rozpoznaniem czy to jeszcze przeziębienie, czy już zapalenie oskrzeli. Obydwie dolegliwości powodują te same wirusy (w 90% zapalenie oskrzeli jest wywołane przez wirusy, a w 10% przez bakterie).

Zazwyczaj po 3-4 dniach nieżytu nosa i gardła występuje suchy kaszel, następnie pojawia się mokry kaszel. Dzieje się tak, gdyż zarazki ze śluzu z nosa przedostały się do gardła, a następnie do oskrzeli. Głównie przyczyną takiego stanu rzeczy, jest to, że małe dzieci nie potrafią systematycznie czyścic noska. Zalegająca wydzielina zmniejsza drożność oskrzeli, czego objawem jest świszczący oddech. Czasami zapalenie mogą wywołać bakterie, które wnikają w uszkodzoną przez wirusy śluzówkę dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli u dzieci i niemowlat: objawy

Wydzielina, która z nosa trafia do gardła a potem do oskrzeli zmniejsza drożność oskrzeli, czego objawem jest świszczący oddech. Początkowo kaszel jest suchy, ale przez nadmiar wydzieliny później przechodzi w mokry. W przebiegu choroby czasami może pojawić się także krwioplucie. Gorączka jest różnie nasilona, choć możliwy jest również przebieg bezgorączkowy.

Dodatkowo może pojawić się ból brzucha i brak apetytu, a nawet wymioty, gdyż często wydzielina jest także połykana przez dzieci. Maluch jest bardzo zmęczony od kaszlu i może być przez to bardziej senny, na skórze twarzy mogą pojawić się drobne wybroczyny.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Oliwia
2017-11-15 17:57:00

Ja się zdaje na naszego lekarza rodzinnego. Wolę jak dzieci osłucha i mam pewność, że sprawdził i oskrzela i płuca i gardło. Bywa tak, że dziecko wygląda kwitnąco a w środku mamy już niezły stan zapalny. Zresztą wtedy wiem, jakie mam podać leki i w jakich dawkach. Ostatnio wystarczył sam fosidal, by pozbyć się choroby i paskudnego kasłania. Ale czasami, potrzebne jest dodatkowe wsparcie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
amela
2017-03-27 12:55:21

U mojego malucha to był okropny duszący kaszel i katar. Robiłam inhalacje solą fizjologiczna, oklepywałam, dostawał syropek, ale nie było lepiej. Poprawiło się dopiero po nebulizacji benodilem przeciwzapalnym, który w końcu lekarz przepisał

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz