Zerówkowicz – wciąż przedszkolak czy już uczeń?

Zerówka to trudny wybór - są zwolennicy zerówki przynależnej do szkoły i są zwolennicy zerówki przedszkolnej. Która jest lepsza?

przedszkole

Jednym z najbardziej przełomowych etapów w rozwoju małego człowieka jest osiągnięcie wieku, w którym dziecko zostaje objęte obowiązkiem szkolnym. Jest to swoista cezura, odzielająca beztroskie wczesne dzieciństwo od etapu, w którym pojawiają się pierwsze poważne obowiązki, nałożone już nie tylko przez samych rodziców.

Czym jest zerówka?

Zerówka jest pewnego rodzaju etapem przejściowym. Jest to bardzo istotny element całej edukacyjnej układanki, gdyż stanowi pomost – to dzięki temu doświadczeniu przedszkolaki mają szansę przekonać się, że takiego rodzaju placówka oferuje nie tylko zabawę, ale również ciekawe zajęcia edukacyjne. To właśnie w zerówce dzieci zapisują pierwsze litery i pierwszy raz stykają się z tekstem. Czasami uczą się czytać, a czasami zapisują pierwsze nieskomplikowane wyrazy.

Co to znaczy dla rodzica?

Rodzice dzieci chodzących do przedszkola stają przed nie lada dylematem. Dziecko obowiązek szkolny może realizować zarówno w oddziale przedszkolnym, jak i w szkole podstawowej. Głównym problemem przy podjęciu decyzji jest kwestia adaptacji – nie od dziś wiadomo, że doświadczenie dołączenia do społeczności szkolnej jest bardzo stresującym wydarzeniem w życiu dziecka. Żadne z tych rozwiązań nie jest w stanie tego wyeliminować, należy jedynie zastanowić się, czy dziecko jest już gotowe na stawienie czoła nowemu wyzwaniu czy może warto dać mu jeszcze rok.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz