Malujesz paznokcie swojej małej córeczce? To duży błąd!

Dzieci często chcą się bawić w dorosłych, a rodzice na to pozwalają. Zastanów się dwa razy, zanim to zrobisz kolejny raz.

malowanie paznokci dziecku

Pomalowane paznokcie wzbudzają zainteresowanie maluchów. Mamusie, które lubią kolorowy lakier na paznokciach bardzo dobrze wiedzą, że w pewny momencie maluch też chce takie kolorowe pazurki. Warto jednak poważnie się zastanowić. Niewinna zabawa może być bardzo niebezpieczna dla dziecka. Tak jak uważasz, by krem z UV czy żel pod prysznic był przeznaczony dla dziecka i nie zawierał substancji alergizujących, tak samo powinnaś się zastanowić nad składem lakieru do paznokci. To, że malujesz płytkę, a potem zmywasz zmywaczem, nie oznacza, że do organizmu nie trafiają substancje chemiczne.

Groźny formaldehyd i toluen jest niebezpieczny nie tylko dla małego dziecka, ale może być także dla płodu, tak więc na skład powinny zwrócić uwagę ciężarne. Ekspozycja na wysoki poziom toluenu może uszkodzić też układ nerwowy i powodować wady wrodzone u nienarodzonego dziecka. Zagrożenie może stanowić ciągłe wdychanie tej substancji np. przez kosmetyczki. Wdychanie formaldehyd może podrażniać oczy, nos, gardło i płuca. Nie ma potrzeby wystawiać dziecka na ekspozycje na takie substancje. Natomiast ftalan dibutylu (DBP) wpływa na układ rozrodczy kobiety, dziewczynki mogą szybciej dojrzewać, może być niebezpieczny dla płodu. Może też powodować nowotwory, a opary przy dłuższym wdychaniu - uszkodzenia wątroby i nerek. Inną substancją, która może szkodzić jest trujący fosforan trifenylu.

Naukowcy z Duke University i amerykańska organizacja Enviromental Working Group przeprowadziła eksperyment dotyczący lakierów do paznokci. 24 kobiety używały 10 lakierów do paznokci różnego rodzaju (w 8 z nich znaleziono trujący fosforan trifenylu). Jak się okazało po kilkunastu godzinach od pomalowania paznokci "toksycznym" lakierem w organizmie kobiet poziom trującego fosforanu TPHP zwiększa się w organizmie aż 7 razy. Czy chcesz tego dla swojego dziecka? Fosforan trifenylu może zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu, a nawet zahamować jego rozwój, dlatego może być szczególnie niebezpieczny dla dziewczynek i młodych kobiet.

Jak "wymigać" się od malowania paznokci dziecku? Przede wszystkim rób to już jak dziecko nie widzi np. gdy już śpi lub u kosmetyczki. Choć istnieją specjalne preparaty dla dzieci, nie przyzwyczajaj dziecka do malowania paznokci, to nie jest naprawdę potrzebne małemu organizmowi. Nie zapominaj, kto tu jest rodzicem. Są rzeczy, na które dziecku nie pozwalasz, kosmetyki dla dorosłych także powinny być zabronione.

db

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-04-08 21:42:36

No blagam Was! Wszystko z umiarem oczywiscie. Raz w miesiacu jak corze serduszko walne na pazurkach, to jej nie zabije a radosci sprawi co nie miara. A co do ciezarnych......gdyby nie wizyta u fryzjera czy kosmetyczki to czulabym sie jak ostatnia lachudra. Hormony szczescia ktore sie wydzielaja przy tych drobnych zabiegach maja duzo bardziej pozytywny wplyw na dziecko niz mikro cos tam wchloniete do organizmu. Tylko spokoj nas uratuje!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz