17 LISTOPADA - Światowy Dzień Wcześniaka

Kiedy maluch przychodzi na świat przed terminem, jego bliscy obawiają się o jego przyszłość. Czy będzie zdrowo rosnąć, czy się usamodzielni, czy poradzi sobie w szkole? Ale jak pokazuje historia, może nawet zdarzyć się, że wyrośnie na laureata Nagrody Nobla.

wczesniak

Eksperci zgodnie twierdzą, że wcześniak ma szansę prawidłowo się rozwijać i dogonić swoich rówieśników. Jak pokazuje historia, może też zdarzyć się, że wyrośnie na laureata Nagrody Nobla, genialnego fizyka, wybitnego pisarza czy międzynarodowej sławy baletnicę. Specjaliści podkreślają - najważniejsze jest zapewnienie maluchowi najlepszych warunków dla rozwoju od pierwszych dni życia.

Prof. Ryszard Lauterbach, neonatolog, Kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie słynącego z wysokich standardów opieki nad wcześniakami, powiedział w jednym z wywiadów, że niektóre dzieci przychodzą na świat wcześniej, niż było w planach, ponieważ mają światu więcej do zaoferowania.

Potwierdzenie tej tezy możemy odnaleźć w biografiach słynnych na całym świecie artystów czy naukowców. Okazuje się, że tym, co wcześniak spieszy nam zaoferować, może być teoria względności lub zasady dynamiki rządzące rzeczywistością, doskonała proza czy utwory poetyckie, a nawet zachwycające spektakle baletowe. Historia zna dzieci, które przyszły na świat trochę wcześniej, nadrobiły zaległości rozwojowe, dokonały rzeczy wielkich, czasami na przekór poważnym problemom ze zdrowiem i wyprzedzały swoje własne czasy.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz