6 powodów, by odłożyć w czasie pierwszą kąpiel dziecka

Istnieje wiele powodów, by nie kąpać nowo narodzonego dziecka w pierwszych godzinach po porodzie.

Pierwsza kąpiel

Istnieje wiele powodów, by nie kąpać nowo narodzonego dziecka w pierwszych godzinach po porodzie lub nawet w ciągu kilku pierwszych dni. Wiele szpitali naciska na to, by kąpać dziecko tuż po porodzie, ale jako rodzic, możesz sama zadecydować, kiedy to nastąpi i kto się tym zajmie.

Zapoznaj się z 6 powodami, dla których warto odłożyć w czasie pierwszą kąpiel dziecka.

Dzieci rodzą się z naturalną barierą ochronną skóry

W brzuchu mamy, skóra maluszka chroniona przed czynnikami infekcyjnymi, znajdującymi się w środowisku wodnym,  dzięki mazi płodowej. Bardzo często można ją zauważyć na dziecku, które dopiero się urodziło. Jest gęsta i biało-żółta. Jej ilość jest uzależniona od długości ciąży: wcześniaki mają jej bardzo dużo, dzieci donoszone umiarkowaną ilość, a przenoszone nie mają jej prawie wcale. Najnowsze badania dowodzą, że maź płodowa ma właściwości immunologiczne i pozostawienie jej na skórze maluszka zapewnia warstwę ochronną, podczas gdy układ odpornościowy ma czas na wzmocnienie się. To wspaniała korzyść przede wszystkim dla dzieci urodzonych w szpitalu, gdzie maluch wystawiony jest na ryzyko zakażenia szpitalnego. Maź płodowa działa również jak balsam i pomaga utrzymać skórę dziecka miękką i elastyczną. Ponad to, płyn owodniowy dodatkowo chroni malucha przed zakażeniami, dlatego im dłużej pozostanie na skórze, tym lepiej dla dziecka. Warto pamiętać, że dotychczas nie ma danych klinicznych dowodzących wyżej wymienione właściwości. Badanie nad korzyściami płynącymi z pozostawienia mazi płodowej na skórze dziecka przez kilka dni od porodu, są cały czas prowadzone.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anna
2016-02-17 09:16:59

re: 6 powodów, by odłożyć w czasie pierwszą kąpiel dziecka

To moje dziecko przeczy wszystkim tym tezom. Było wykąpane kilka godzin po porodzie (ob*rało się po pachy), do dzisiaj nie ma żadnych problemów skórnych, na więź nie narzekamy, zestresowane też nie jest, ba, nawet gdy płakało, to położna zabrała je ode mnie, to po wsadzeniu pod wodę od razu się uspokoiło.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-02-12 09:21:17

re: 6 powodów, by odłożyć w czasie pierwszą kąpiel dziecka

W szpitalu w którym rodziłam noworodki myje się po 3 dobie życia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz