Alfabet początkującej MAMY

Drogie świeżo upieczone Mamy, oto kilka podpowiedzi, dzięki którym nie będziecie zupełnie zielone, zajmując się Waszymi noworodkami.

mama i dziecko

Rodzicielstwo bywa zaskakujące – przyznają to zwłaszcza młodzi, zupełnie niedoświadczeni rodzice. Nie da się jednak stać doświadczonymi bez praktyki. Nauka na błędach bywa dobrym rozwiązaniem, o ile błędów się notorycznie nie powtarza. Młodym rodzicom warto jednak troszeczkę podpowiedzieć, aby mieli pojęcie o tym, co istotne, a dla nich niekoniecznie oczywiste. Oto alfabet świeżo upieczonych mam, dzięki któremu tuż po porodzie nie zostaną zaskoczeni ze strony personelu pojęciami, o których nie mają zielonego pojęcia:

A jak Apgar. Dokładniej chodzi o skalę Apgar, czyli test, w wyniku którego mierzony jest oddech noworodka, napięcie mięśniowe, tętno, kolor skóry, reakcje na bodźce. W każdej z tych kategorii dziecko może otrzymać maksymalnie po dwa punkty, łącznie dziesięć. Już od siedmiu uzyskanych punktów zaczyna się ocena pozytywna. Ostateczny wynik mówi nam o tym, w jakim stanie maluch się urodził.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Karolajna
2015-10-02 09:15:27

re: Alfabet początkującej MAMY

No to dobrze te rady na pewno sie przydadza moje dziecko i tak na świat przyjdzie za 4 miesiące juz się nie mogę doczekać ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz