Antybiotyki dla noworodka?

Większość noworodków nie potrzebuje leczenia antybiotykami w pierwszych tygodniach życia. Jednak niektóre dzieci dostają antybiotyk już w pierwszej, drugiej dobie życia. Na co chorują tak małe dzieci?

noworodek

Infekcja paciorkowcem z grupy B

Jest to jedna z częstszych infekcji u noworodków. Dziecko zostaje zakażone zwykle w czasie porodu naturalnego. Bakterie paciorkowca z grupy B znajdujące się w pochwie lub odbycie matki, z łatwością przenoszą się na dziecko. Objawy zakażenia ujawniają się już w pierwszym tygodniu życia noworodka i należą do nich: trudności z karmieniem, problemy z oddychaniem, apatyczność lub nerwowość. Infekcje wywołane paciorkowcem z grupy B leczy się podaniem antybiotyku. Pod koniec ciąży lekarz ginekolog pobiera wymaz z pochwy na obecność paciorkowca z grupy B (badanie GBS). Czasem lekarze zalecają leczenie dodatniego GBS w ciąży (czopki dopochwowe z antybiotykiem), jednak to nie zawsze skutkuje i może dojść do nawrotu infekcji. Częściej lekarze decydują się na podanie antybiotyku w czasie porodu. Bywa, że antybiotyk na paciorkowiec z grupy B, zostaje podawany noworodkowi.

Komentarze (6)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

lemonka
2019-02-26 16:22:40

Ja zaczęłam podawać swojemu dziecku probiotyk acidolac w kropelkach, bo urodził sie przez cesarskie cięcie i musiałam uzupełniać mu florę jelitową dobrymi bakteriami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Malami
2018-08-29 06:31:55

Antybiotyk od urodzenia

Witam. Szukałam po Internecie, ale nigdzie nie trafiłam na ten temat. Mianowicie moje dziecko jest od urodzenia na antybiotyku. Przewiduje się, że będzie na nim do 1 roku życia. Ponieważ 1nerka nie funkcjonuje bierze go żeby infekcja nie zaatakowala. Moie pytanie jest takie, czy to jest dobre dla tak małego organizmu? Przyjmowanie antybiotyku codziennie do 1 roku życia??? Jakie mogą być tego skutki ??? Boję się o niego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Elcia
2016-12-29 19:50:53

Moje maleństwo niestety musiało miec podany antybiotyk po urodzeniu, był wcześniakiem. Bardzo sie martwiłam, że taki maluszek juz ma podawany antybiotyk. Jednak pediatra wytłumaczył mi, że to dla jego dobra. Poza tym podawano mu preparat ffbaby, by wzmocnic czy nawet ukształtować prawidłowa mikroflorę układu pokarmowego, dzieki czemu wzmacniana jest odporność całego organizmu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aga
2017-03-14 23:08:51

Miala pani pociecha moze wzdecia po abtybiotykach? Moj syn byl wczesniakiem i tez dostal antybiotyki juz w pierwszej dobie i do teraz(4 i Pol miesiace) nie mozemy uporac sie ze wzdeciami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Adrian
2018-10-10 00:31:59

Dobry wieczor, moja partnerka i ja mieliśmy podobna sytuacje z nasza coreczka, tez jest wczesniakiem z 8 m. I zmagamy się z podobnym problemem boleści brzuszka jak się domyslam po podkurczaniu nózek. Nie wiem jak u Pani ale nasza córka ma często gazy, chodź mogę się mylić to uważam ze to dobre ponieważ nie ma wzdec ale widać ze malutka przy tym cierpi czy miała pani podobny problem? I co Pani robiła żeby ulżyć swemu malenstwu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anna
2016-02-01 14:22:54

re: Antybiotyki dla noworodka?

O podaniu antybiotyku i tak decyduje lekarz ale czy zawsze słusznie? Na pewno musimy pamiętać aby chronić dzieci i podawać im probiotyk.Moja córka długo przebywała po przedwczesnym porodzie w szpitalu i miałyśmy ograniczony kontakt dlatego już w pierwszych dniach podawano jej ffbaby by nie dopuścić do powikłań,sepsy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz