Patyczkom higienicznym dziękujemy!

Dlaczego nie powinnaś umieszczać ich w wyprawce niemowlęcej?

babies

Wiele mam używa patyczków higienicznych do pielęgnacji kikuta pępowinowego. Na pewno wiele skusiło się także, by czyścić nimi uszy maluszka. Dlaczego nie wolno tego robić?

Pępuszek. Miejsce po pępowinie jest raną, miejscem newralgicznym. Aby kikut pępowinowy odpadł, należy mu trochę pomóc. Pielęgnacja pępuszka powinna odbywać się w czystym i suchym środowisku. Ważne jest, by nie dopuścić do zakażenia bakteryjnego, więc dotykanie okolic pępka noworodka patyczkami higienicznymi nie jest zbyt dobrym pomysłem. Patyczki kosmetyczne nie są artykułem jałowym. Stoją w sklepie na półce, nie wiemy jak długo, w nieszczelnym opakowaniu, kurzą się i grasują po nich przeróżne bakterie. Poza tym jest to wata, która pozostawia w rance maleńkie "kłaczki". Do przemywania pępuszka używaj jałowych gazików nasączonych specjalistycznym preparatem (rozcieńczony spirytus, Octenisept itp.) lub sterylnych gazików Leko.

Uszka. Uszy niemowlęcia oczyszczają się same, nie ma najmniejszej potrzeby "grzebać" w nich czymkolwiek. Wkładanie do nich patyczków higienicznych powoduje, że woskowina wciska się do środka coraz głębiej i zalega w uchu tworząc czop. Zaburza to mechanizm samooczyszczania ucha, zwiększa ryzyko infekcji uszu i może prowadzić do niedosłuchu. Usuwaj tylko tę woskowinę, która jest na zewnątrz i łatwo Ci do niej dotrzeć palcem. Po myciu maleńkie małżowiny uszne wystarczy delikatnie osuszyć, najlepiej palcem owiniętym w miękką, bawełnianą ściereczkę lub pieluszkę. Miejsca, do których nie dotrzesz palcem, możesz spokojnie pozostawić do samooczyszczenia i samoistnego wyschnięcia. Tak jest najbezpieczniej dla maleństwa.

als

Zobacz, co zawierają szpitalne torby mam z różnych zakątków świata >>>

Komentarze (8)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

sandra
2019-03-11 21:12:40

kurczę, chyba muszę sobie ten spray kupić, bo mam wrażenie, że dużo tej woskowiny synek ma w uszkach i patyczki niezbyt to usuwają

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
basia
2019-02-12 21:47:49

ja patyczków nie tykam, bo to niebezpieczne. Do czyszczenia uszu używam specjalnego sprayu z olejkami fonix, który dobrze i szybko rozpuszcza woskowinę. A aplikatorek ma na tyle szeroki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kamyś
2019-01-18 16:26:13

Bożenko, ja również się przekonałam i zmieniłam metodę czyszczenia uszu. Mam wrażenie, że teraz są nawet czystsze i nic ich nie podrażnia. U mnie naprawdę niewiele wystarczało, by mieć infekcje i a potem ból gardła, czy ucha.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
bożena
2018-07-29 11:44:45

Patyczki niestety nie są bezpieczne, a poza tym wcale tak dobrze nie czyszczą, bo często tyko wpychają głębiej woskowinę. Ja do czyszczenia uszu synka używam spray fonix z olejkami. Dobrze rozpuszcza woskowinę, a do tego szeroki aplikatorek jest bezpieczny dla uszu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
KAmma
2018-08-01 18:56:17

uszy

Sama się najadłam wstydu. Laryngolog delikatnie mówiąc mnie zwrócił mi uwagę za używanie patyczków do uszu. Dlatego od dziś przerzucam się na inną, wspomnianą przez was formę czyszczenia uszu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
besame
2019-01-31 23:36:23

muszę kupić do domu ten spray do uszu. koniec z patyczkami!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Lus
2018-02-27 11:32:43

Ja też się zastanawiała nad czyszczeniem uszu olejkami. Myślę, że i my się skusimy na spray i zrezygnujemy z patyczków. Coraz więcej osób je odradza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-02-24 15:36:29

Patyczki są tylko do stosowania na zewnątrz. Odkąd miałam usuwany korek woskowy z własnego ucha postanowiłam kupić spray do uszu dla całej rodziny. Teraz zamiast patyczków mamy fonix i nikt nie narzeka, że go boli ucho lub ma dużo woskowiny. Dzieci używają głównie podczas kąpieli, nam to w zasadzie bez różnicy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz