Noworodka nie można rozpieścić! Nawet nauka to potwierdza

`Nie noś dziecka, bo je rozpieścisz!` - na pewno to słyszałaś nie raz, tyle że to nieprawda.

Czy rozpieszczę dziecko, nosząc je na rękach?

Każda ze świeżo upieczonych mam na pewno usłyszała przynajmniej raz od kogoś życzliwego, by nie nosić noworodka na rekach, by go nie przyzwyczaić i nie rozpieścić. Przez wiele lat popularna była metoda "na wypłakanie się" według której dzieci miały się uczyć same uspokajać np. w swoim łóżeczku, a nie w ramionach mamy. Każda mama, która tego próbowała wie, że rozdziera to jej serce, a instynkt każe wziąć malca na ręce. Dziś już wiadomo, że "wypłakanie się" nie jest zdrowe dla dziecka.

Brytyjska psycholog, Penelope Leach udowadnia, że regularne pozostawianie płaczącego niemowlaka może uszkodzić jego rozwijający się mózg. Zmierzono poziom hormonu stresu kortyzolu u dzieci, na których płacz rodzice nie odpowiadali. Specjaliści twierdzą, że tak wysoki poziom kortyzolu jest toksyczny dla mózgu dziecka!

Obserwacje potwierdzają, że dzieci rodziców reagujących na płacz swojego dziecka i zaspakajających ich potrzeby, z czasem mniej płaczą. U dzieci wzrasta poczucie bezpieczeństwa i pewności, a mózg prawidłowo się rozwija. Badania pokazują, że dzieci, których rodzice odpowiadali na ich potrzeby w wieku niemowlęcym, mają wyższy iloraz inteligencji oraz rozwijają się lepiej emocjonalnie (np. są bardziej empatyczne w przyszłości).
Dziecko w pierwszym roku swojego życia może przepłakać nawet 1460 godzin. Pamiętaj - twój noworodek płacząc: nie manipuluje tobą i nie ćwiczy płuc. Dziecko chce ci powiedzieć, że potrzebuje cię i nie rozpieścisz go, dbając o jego potrzeby. Pomimo że się spodziewasz płaczu dziecka, gdy przychodzi na świat, rzeczywistość może Cię przytłoczyć. Ciężko w takim w stanie zachować zimną krew. Kiedy jesteś zmęczona płaczem dziecka, poproś o pomoc, ojca dziecka, rodziców, koleżankę, odpocznij.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ja
2017-01-13 20:54:10

łooooooooo!!! jeszcze nie ma komentarzy "super mamusiek"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz