Czy zgodzić się na podanie noworodkowi erytromycyny do oczu?

Kiedy rodzi się dziecko, więź emocjonalna między nim a rodzicami jest na pierwszym miejscu, ale personel medyczny musi wykonać pewne procedury związane ze zdrowiem noworodka. Jednym z nich jest zastosowanie maści z antybiotykiem na oczy, to właśnie erytromycyna. Niektórzy rodzice sprzeciwiają się temu zabiegowi. Czy to właściwa decyzja?

noworodek

Jak widzi noworodek?

Po porodzie oczy noworodka są zazwyczaj zamknięte, a powieki mogą być opuchnięte, co jest spowodowane wysiłkiem w czasie porodu. Jeśli malec ma podrażnione spojówki, to skutek uboczny podania kropelek lub maści z antybiotykiem, które zostają podane przy pierwszych pomiarach noworodka. Wielu rodziców zastanawia się, jak w ogóle widzi noworodek. Przez pierwszych kilka dni odbiera świat niewyraźnie i w dodatku do góry nogami. Ostrość widzenia rozmazuje się zupełnie w odległości powyżej 20-30cm od twarzy dziecka. Ta reszta świata to plamy. Dopiero w drugim kwartale życia obraz się wyostrza i dziecko reaguje na osoby i przedmioty, które znajdują się dalej od jego oczu.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anna M.
2017-02-19 23:38:50

Uważam podanie erytromecyny noworodkowi za zasadne. Ja tak zrobiłam. Zabiegiem którego jednak odmówiłam, było szczepienie w pierwszym dniu życia. Pozdrawiam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz