Depresja u małego dziecka

Sprawdź, jak się objawia i jak się ją leczy.

Dziecko

Zwykle termin depresja kojarzy się z dorosłymi. Niestety, zaburzenia te dotykają także dzieci. Ponieważ w naturze maluchów leżą częste zmiany nastroju, zdiagnozowanie depresji jest bardzo trudne. W przypadku dzieci symptomy mogą znacznie różnić się od ogólnie przyjętych wyznaczników depresji dla osób dorosłych, więc diagnoza sprawia zazwyczaj spore problemy.

Dzieci, szczególnie te młodsze, nie dysponują odpowiednim słownictwem, żeby szczegółowo opisać swoje uczucia. Mogą natomiast sygnalizować swoje problemy poprzez zachowanie.

Depresja u niemowląt

Noworodek zaraz po urodzeniu jest w wyjątkowej więzi z matką, a zaburzania tego okresu mogą nieść poważne konsekwencje. Aby niemowlę rozwijało się prawidłowo, zarówno jego potrzeby biologiczne, jak i psychologiczne muszą być odpowiednio zaspokajane. W pierwszym półroczu dziecko i matka żyją w pełnej w symbiozie, w drugim półroczu powinno następować stopniowe oddzielanie od matki.

Brak obecności matki na tym etapie rozwoju może prowadzić do depresji anaklitycznej czyli wczesnodziecięcej. Zaburzenia zazwyczaj występują u kilkumiesięcznych dzieci oraz dotyczą maluchów, które straciły matkę, oddano je do placówek wychowawczych, domów dziecka, a także długo hospitalizowanych po porodzie. Depresja objawia się silnym płaczem i krzykiem lub zastyganiem w bezruchu i pojękiwaniem.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz