Dlaczego dzieci pokazują język?

Niektóre dzieci nieświadomie wystawiają język, kiedy próbują się na czymś skoncentrować. Skąd ten odruch? Są na to naukowe wyjaśnienia.

dziecko

Niemowlęta i małe dzieci nieustannie wystawiają język, czasem w taki sposób zachowują się osoby w podeszłym wieku. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do tego widoku, że nawet nie zwracamy na to uwagi. Czy słusznie? W czasopiśmie „Cognition” (Poznanie) badaczki Gillian S. Forrester i Alina Rodriquez wyjaśniają, o co chodzi z wystawianiem języka.

Badanie

Naukowcy obserwowali i filmowali zachowanie 14 dzieci. Wszystkie maluchy miały po 4 lata, były praworęczne. Specjaliści prosili je o wykonywanie różnych zadań, które wymagały od nich koncentracji: posługiwanie się kluczem i zamkiem, sprawdzian umiejętności komunikacyjnych (gra „zapukaj, dotknij”, polegająca na tym, że naukowiec puka w stół pod spodem, a dziecko ma dotknąć powierzchni stołu, w którą dorosły zapukał, potem role się zamieniały), rozumienie opowiedzianej bajki. Badacze skupili się na tym, czy i jak często dzieci wystawiały język w czasie testów. Notowano nawet to, czy dziecko miało wystawiony język po lewej czy po prawej stronie ust.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz