Co czai się w niepranych pluszakach?

O przyjaciół trzeba dbać, a przecież pluszowy kotek też może być przyjacielem.

pranie pluszaków

 

Pluszowy miś czy piesek często są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci i towarzyszą maluchowi zawsze i wszędzie. Nawet jeśli maskotka stała się niemal członkiem rodziny, nie wolno zapominać, że nasz pluszowy przyjaciel, jak wszystkie inne materiałowe przedmioty, brudzi się i dobrze jest go od czasu do czasu wpakować do pralki.

Siedlisko kurzu

Zdarzyło się wam kiedyś znaleźć na strychu czy w piwnicy maskotkę z dzieciństwa? Jeśli leżała luzem, to mogę sobie wyobrazić wieeeelką chmurę kurzu, która się z niej podniosła. Mam rację? Wiem, że mam. A czy wiecie co znajduje się w takim kurzu? Otóż zbierają się w nim bakterie, wirusy i cała gama alergenów. Nawet nie będąc alergikiem można zacząć kichać od takiej mocno zakurzonej zabawki.

Na szczęście, zabbawki w dziecinnym pokoju są w znacznie lepszym stanie, tym niemniej należy dbać o nie, by nie stały się siedliskami kurzu. Jest to szczególnie ważne dla dzieci w pierwszym półroczu, które mają jeszcze słabo wykształcony układ odpornościowy. Nie muszę dodawać, że szczególnej troski wymagają przytulanki dzieci uczulonych na kurz.

Bakterie na pluszakach biorą się nie tylko z kurzu. Pomyślcie same: jak bardzo obślinione są zabawki małego dziecka, tym bardziej niemowlaka? No, właśnie. Na każdej zabawce codziennie rozkładają się hektolitry śliny i resztek jedzenia. Te ostatnie biorą się nie tylko z dziecięcej buzi, lecz także bezpośrednio z posiłków, bo każdy szanujący się pluszowy przyjaciel zwykł przecież jadać razem z rodziną. Nawet jeśli nie jada, od czasu do czasu zostaje zalany sokiem albo upaćkany czekoladą. Ech, życie maskotki naprawdę nie jest łatwe...

Jak uprać?

Przytulanki, które mają w środku jakiś mechanizm najlepiej jest prać w ręku. Podobnie nie polecam wrzucania do pralki kucyków z włosiem, ponieważ wtedy grzywa i ogon tych stworów sfilcują się raz na zawsze. Naszych pozostałych przyjaciół pakujemy do pralki nastawionej na 40 stopni z wirowaniem. Należy do tego użyć proszku przeznaczonego do dziecięcych ubranek. Aby zapobiec zbiciu się wypełnienia zabawki, zaleca się na czas prania umieścić ją w poszewce od poduszki z dwiema piłkami do tenisa. Pluszaki powinny suszyć się minimum 48 godzin. Jeżeli dziecko ma silną alergię, po wysuszeniu maskotki warto zapakować w torebki i włożyć na 48 godzin do zamrażarki, by w ten sposób pozbawić je jakichkolwiek czynników mogących powodować reakcje alergiczne.

Wiadomo, że zabawki naszych dzieci zawsze są równie czyste jak same dzieci, czyli średnio... Dlatego dla przyzwoitości jedne i drugie należy od czasu do czasu umyć, czyż nie;)

Zuzanna Grabowska

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz