Co robić, gdy dziecko płacze `bez przyczyny`?

Nawet zdrowe dzieci mają swoje powody, aby płakać. Jak zrozumieć, co niemowlę chce nam powiedzieć swoim płaczem?

płacz dziecka

Płacz niemowlaka, który nie gorączkuje, nie ma problemów zdrowotnych, nie cierpi na kolkę, budzi niepokój rodziców. Wiele mam czuje się kiepskimi w swojej roli, ponieważ nie potrafią zapanować na płaczem swojego dziecka. Często płaczą razem z dzieckiem. Pewna mama napisała: „To moje pierwsze dziecko. Mogę poradzić sobie z bezsennymi nocami i brudnymi pieluchami, ale płacz dziecka jest dla mnie przytłaczający. Płakałam z dzieckiem. Czasami, gdy płacz mnie przerastał, wycofywałam się, brałam głęboki oddech i oddawałam dziecko mężowi”. Co może oznaczać płacz „bez przyczyny”? Jak pomóc dziecku?

Sprawdzone metody na płacz „bez przyczyny”

Potrzeba ssania – dziecko silnie ją odczuwa. Pojawia się również wtedy, gdy dziecko nie jest głodne. Niemowlę wykorzystuje odruch ssania, aby się zrelaksować. Jeśli płacze i wkłada sobie piąstki do buzi, to prawdopodobnie znaczy, że domaga się smoczka lub gryzaka.  

Potrzeba otulenia – noworodki i niemowlęta bardzo lubią być otulone kocykiem lub pieluszką flanelową, czują się wtedy ciepło i bezpiecznie, zupełnie jak w brzuchu mamy. Czasem domagają się zwyczajnego wzięcia na ręce i przytulenia. Niektórzy rodzice zagrzewają koc przed owinięciem w niego niemowlaka.

Potrzeba usłyszenia muzyki – czasem płacz niemowlaka oznacza potrzebę usłyszenia kołysanki lub muzyki, jakiej mama najczęściej słuchała w czasie ciąży. Spokojna, łagodna muzyka działa uspokajająco na kilkumiesięczne dzieci, maluchy relaksują się i potrafią przy niej zasnąć. Niektóre dzieci uspokajają się przy białym szumie, czyli dźwiękach wydawanych przez np. suszarkę do włosów lub odkurzacz, czasem kapiącą wodę lub wentylator łazienkowy. Biały szum blokuje inne hałasy, podobnie jak dźwięki ciała mamy, które słyszały w życiu płodowym.

Potrzeba świeżego powietrza – czasem płacz niemowląt ustaje, gdy dziecko zostanie wyniesione na dwór, świeże powietrze, widok poruszających się listków na wietrze lub hałas z ulicy uspokajają niemowlę.

Potrzeba kąpieli – ciepła woda relaksuje małe ciało niemowlaka. Niektóre dzieci marudzą, zwłaszcza w upalne dni, domagając się kąpieli. Są niemowlaki, które uwielbiają być pod prysznicem ze swoją mamą.

Potrzeba ruchu – żadne niemowlę nie lubi za długo leżeć w łóżeczku. Małe dzieci uwielbiają być noszone na rękach, siedzieć w leżaczkach-bujaczkach, podróżować samochodem, skakać na piłce gimnastycznej.

Potrzeba masażu – niemowlęta uwielbiają delikatny masaż. Najprostsze głaskanie, masowanie, wcieranie balsamu lub oliwki uspokajają płacz dziecka. Poza tym ważna jest świadomość, że mama jest blisko.

W miarę rozwoju niemowlę płacze coraz mniej, a rodzice szybciej uczą się rozpoznawać potrzeby dziecka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz