Dlaczego niemowlęta płaczą?

Jak zrozumieć, co chce powiedzieć twoje dziecko?

płacz

Mówi się, że małe dzieci tylko śpią, jedzą, robią kupę i płaczą. Niestety ta ostatnia czynność to nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Zazwyczaj jest to mocno niejasne, dlaczego dzieci ciągle płaczą. Niejedna babcia powie, że dziecko musi sobie poćwiczyć płucka. Na pewno też już słyszałaś teorię o spisku wszystkich niemowlaków świata, które próbują manipulować rodzicami… Otóż twoje dziecko chce jedynie powiedzieć, że nie poradzi sobie samo w otaczającym go świecie i potrzebuje ciebie!

Płacz jest niezdrowy

Brytyjska psycholog, Penelope Leach udowadnia, że regularne pozostawianie płaczącego niemowlaka może uszkodzić jego rozwijający się mózg. Zmierzono poziom hormonu stresu kortyzolu u dzieci, na których płacz rodzice nie odpowiadali. Specjaliści twierdzą, że tak wysoki poziom kortyzolu jest toksyczny dla mózgu dziecka!

Obserwacje potwierdzają, że dzieci rodziców reagujących na płacz swojego dziecka i zaspakajających ich potrzeby, z czasem mniej płaczą. U dzieci wzrasta poczucie bezpieczeństwa i pewności, a mózg prawidłowo się rozwija. Badania pokazują, że dzieci których rodzice odpowiadali na ich potrzeby w wieku niemowlęcym mają wyższy iloraz inteligencji oraz  rozwijają się lepiej emocjonalnie (np. są bardziej empatyczne w przyszłości).

Dziecko w pierwszym roku swojego życia może przepłakać nawet 1460 godzin. Pamiętaj - Twój noworodek płacząc: nie manipuluje tobą i nie ćwiczy płuc. Dziecko chce Ci powiedzieć, że potrzebuje ciebie i nie rozpieścisz go, dbając o jego potrzeby.  Pomimo, że się spodziewasz płaczu dziecka, gdy przychodzi na świat, rzeczywistość może Cię przytłoczyć. Ciężko w takim w stanie zachować zimną krew. Kiedy jesteś zmęczona płaczem dziecka, poproś o pomoc, ojca dziecka, rodziców, koleżankę, odpocznij.

 
Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz