Dlaczego przegrzewanie malucha jest niebezpieczne?

Naszemu maleństwu musi być przede wszystkim ciepło. Nikt temu nie przeczy. Istnieje jednak – jak się okazuje – bardzo cienka granica pomiędzy “ciepło” a “za ciepło”.

przegrzewanie

W tym roku niemalże zaraz po zimie przyszło ... lato, a młode mamy boją się, że ich maluszek zmarznie i się przeziębi. Wraz z tą obawą przychodzi od razu odruch otulania dzieciątka jak najszczelniej, zakładania kilku warstw i doglądania, co by nawet centymetr ciałka nie był wystawiony na chłód. I to właśnie jest ta przesada. Bo co jest gorsze od wyziębienia? Przegrzanie! Co może ono spowodować?

Problemy z kondycją skóry

Przede wszystkim przegrzany maluch może mieć problemy ze skórą. Gruczoły potowe u niemowląt nie są jeszcze do końca wykształcone, pracują więc raz lepiej, raz gorzej. Gdy maluszek zaczyna się pocić, te właśnie gruczoły mogą się zaczopować. I tak właśnie powstają potówki. Czym one są? To charakterystyczne, swędzące krostki. Pojawiają się na kletce piersiowej, karku, w pachwinach, pod pachami. Innymi słowy – wszędzie tam, gdzie skóra jest zwykle najcieplejsza. Nie są one groźne, jednak niewłaściwa pielęgnacja skóry w przypadku ich wystąpienia może spowodować nawet drobne zakażenia bakteryjne, zwłaszcza gdy maluch je drapie.

Na szczęście leczenie jest banalnie proste: lżejsze ubieranie, chłodniejsze nieco kąpiele. Warto pamiętać, że schładzanie skóry jest też istotne przy atopowym zapaleniu skóry czy wszelkich innych wysypkach. Dzięki temu swędzenie jest o wiele mniej dotkliwe.

Problemy ze snem

Przegrzewane maleństwo również o wiele gorzej śpi. Najbardziej komfortowa dla niego jest temperatura 18-19 stopni, w przypadku noworodka około 22 stopni. Do snu nie musimy zakładać czapeczki, skarpetek czy ciepłej piżamki. Wystarczą lekkie śpioszki, stópki mogą być odkryte. Do przykrycia wystarczy tylko oddychająca kołderka. Jeśli zbyt ciepło ubierzemy dziecko do snu, może to przynieść szereg nieprzyjemnych – zarówno dla nas jak i maluszka – skutków.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz