Co robić, by nie przegrzać dziecka w upalne dni?

Rekordowe temperatury w lecie mogą być niebezpieczne dla noworodków i niemowląt. Czy można spacerować z dzieckiem w gorące letnie dni, czy lepiej zostać w domu? Jak zadbać o bezpieczeństwo małego dziecka w czasie upałów?

niemowlę i upał

Każda młoda mama martwi się o zdrowie swojego dziecka, gdy letnie dni stają się zbyt gorące. Dr Jan Montague, dyrektor pediatrii w Good Samaritan Hospital w Suffern w stanie Nowy Jork uważa, że trzeba unikać spacerowania z kilkumiesięcznymi dziećmi w czasie upałów: „Nie powinno się zabierać noworodków i niemowląt na zewnątrz, jeśli jest bardzo gorąco, czyli ponad 80 stopni (czyli ponad 26°C)." – mówi pediatra. Niemowlęta odwadniają się szybciej niż kilkulatki i osoby dorosłe i szybciej niż one mogą dostać udaru słonecznego. Kilkumiesięczne dzieci przegrzewają się o wiele łatwiej niż inne osoby. Oczywiście nie można też pozostać w domu przez całą dobę.

Objawy przegrzania u niemowląt

Przegrzane dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, jest rozdrażnione, marudne lub bardzo śpiące - nie będzie budziło się na picie i jedzenie. Dziecko jest wtedy zarumienione i gorętsze niż zwykle. Poza tym może wymiotować. Niepokojącym sygnałem jest również skóra niemowlaka, robi się bardzo sucha. Jeśli tym objawom towarzyszy gorączka, należy jak najszybciej udać się do szpitala.

 Jak zadbać o bezpieczeństwo małego dziecka w czasie upałów?

Wybieraj cień. W czasie upałów lepiej spacerować w takich miejscach, gdzie jest cień. Można też zabrać niemowlaka na kocyk pod drzewo.

Ubierz swoje dziecko odpowiednio. Ubranka na gorące dni powinny być jasne i lekkie, luźniejsze, nie za ciasne. Wybieraj bawełnianą, oddychającą odzież. Czapeczka dla niemowlaka powinna być szersza, z małym daszkiem z przodu, który zacieni twarz.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz