ABC odpieluchowania

Jak się przygotować i od czego zacząć? Podpowiadamy!

jak nauczyć korzystania z nocnika

Nauka korzystania z nocnika jest jednym z kamieni milowych każdego malucha. Jednak warto wiedzieć, że niektóre dzieci potrzebują kilku dni, a inne kilku miesięcy, by korzystanie z nocnika stał się nawykiem. Przytrafiać się mogą także pewne niepowodzenia. Jednak się nie zrażaj i nie porównuj do dzieci znajomych. Każdy maluch musi to przejść po swojemu i w swoim czasie.

Oceń gotowość dziecka

Nie ma odgórnie ustalonego wieku dziecka, kiedy należy rozpocząć trening czystości, ponieważ każde dziecko jest inne. Zwykle rodzice podejmują to wyzwanie między 18 miesiącem, a 3 rokiem życia. Bacznie obserwuj dziecko i szukaj oznak, że malec jest już gotowy na naukę. Nie zmuszaj dziecka i nie ulegaj naciskom rodziny i znajomych. Warto także porozmawiać z dzieckiem, że wkrótce pożegnacie się z pieluszką.

Dobrze się przygotuj

Zorganizuj specjalną wycieczkę, podczas której kupicie majteczki i nocnik. Pozwól maluchowi wybrać to, co się jemu podoba. Możecie również zakupić nakładkę na sedes, jednak większość dzieci przeraża duża toaleta. Jeśli jednak zainteresowane jest nakładką, dokup koniecznie stopień pod nóżki. Wielu rodziców chwali sobie także "pomoce naukowe" w formie książeczek, czy zabawkowego nocnika dla lalki.

W sklepach znajdziesz pieluchomajtki, jednak nie muszą być one dobrym rozwiązaniem, gdyż maluch będzie siew nich czuł nadal jak w pieluszce. Większość rodziców rezygnuje z pieluchy, by w tym czasie maluch mógł poczuć dyskomfort. Są i tacy, którzy cały trening przeprowadzają w pieluszce lub pieluchomajtkach.

Jeśli już zdecydowałaś się na rozpoczęcie treningu korzystania z nocnika bądź konsekwentna. Dalej >>>

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz