Jak nie zagłodzić dziecka karmiąc piersią?

Każdej świeżo upieczonej mamie spędza sen z powiek myśl, czy jej nowo narodzone dziecko się najada.

karmienie piersią

Każda mama wie, że kamienie piersią należy do najtrudniejszych zadań, jakie staje przed mamą. Można w sieci znaleźć także historie mam, które chciały za wszelką cenę karmić dziecko piersią i albo skończyło się to tragicznie, albo nie wiele brakowało. Aby Was uspokoić podpowiadamy, na co szczególnie zwracać uwagę podczas karmienia piersią, by mieć pewność, że maluch je, najada się i ma się dobrze.

Od czterech do sześciu miesięcy zajmuje rodzicom nauczenie się rozpoznawania płaczu dziecka, w większości przypadków ostatecznie rozumieją tylko dwa określające głód i rozdrażnienie. Jeśli nie rozumiesz swojego malucha, nie martw się. Metodą prób i błędów możesz "szukać" rozwiązania. Weź głęboki oddech, zastanów się, w czym może tkwić problem i jak możesz pomóc dziecku.

Czy wiesz, że płacz maluszka oznacza, że jest już bardzo głodne? Wcześniej maluch "czegoś szuka", możesz mieć wrażenie, że nawet się rozgląda. Następnie maluch zaczyna się bardziej kręcić i z czasem zaczyna się robić coraz bardziej marudny i niespokojny. Może także ćlamać i próbować ssać rączkę lub kocyk, może także wysuwać język. Obserwując maluszka będziesz w stanie "odczytać", że już jest głodne, zanim zacznie płakać. Jeśli maluch już zanosi się płaczem, utul maluszka i uspokój. Zdenerwowany maluszek może nałykać się powietrza podczas karmienia, a to może skutkować kolkami.

Jeśli maluch często płacze, a Ty masz problemy z kamieniem, koniecznie skonsultuj się z doradcą laktacyjnym.

Ważne! Dziecko, które jest nienajedzone w sposób zagrażający zdrowiu, po pewnym czasie przestaje płakać i "prosić się" o pierś, gdyż przestaje mieć siłę.

Choć nie wiesz, ile mililitrów maluszek wypija, możesz ocenić, czy potrzeby maluszka są zaspokojone. Niektóre mamy próbują odciągać pokarm, by sprawdzić ilość leka, jednak żaden laktator nie jest w stanie stymulować piersi tak jak dziecko i nigdy nie ściągniesz tyle pokarmu, ile zjada dziecko. Ponieważ płacz maluszka jest bardzo subiektywnym wskaźnikiem, opracowano wskaźniki skutecznego karmienia, popularne WSK.

Maluszek powinien być karmiony 8-12 razy w ciągu doby noworodki nawet częściej, w tym w nocy. Zwróć uwagę, czy maluch jest prawidłowo przystawiony. Ciebie nie powinny boleć brodawki, powinnaś także słyszeć miarowe połykanie pokarmu, maluch powinien spokojnie jeść ok. 10 minut. Jeśli masz wątpliwości, koniecznie udaj się do doradcy laktacyjnego.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz