Jak pobudzać rozwój rocznego malucha?

Kiedy dziecko przekroczy magiczną granicę jednego roczku, jest w pełni gotowe, by podbijać świat. Wszystko jest nowe i fascynujące, a maluch wszystkiego ciekawy. Jak wspierać jego rozwój w tym ważnym okresie?

dziecko

Na początek dobra nowina - małemu dziecku nie potrzeba drogich zabawek i pięknych ubranek. Dla niego najlepszą zabawą jest samo uczestnictwo w codziennych czynnościach i eksperymentowanie otaczającymi go przedmiotami. Jednak podczas tych przygód dobrze jest mieć pod ręką Mamę, która będzie czuwać, by wielka wyprawa do kuchni nie zakończyła się w szpitalu.

Z chwilą, gdy Twoje dziecko postawiło pierwsze kroki, otworzyły się dla niego nowe, bezkresne możliwości - może dotrzeć gdzie chce, wziąć w rączki, co chce i zjeść co chce. Dla Ciebie jako Mamy to znak, że nadeszła pora, by nie spuszczać Skarbu z oka i w miarę możliwości zabezpieczyć wszystkie ostre krawędzie, szklane blaty. Usunąć z pola manewru dziecka małe przedmioty, które może połknąć, przenieść leki i detergenty na najwyższą półkę. Jeśli nie chcesz ograniczać twórczości swojego Małego Artysty, warto pomyśleć o obklejeniu ścian białą tapetą lub kartonem (w pokoju dziecięcym powinno wystarczyć) na wysokość przynajmniej stu centymetrów. Malec uszczęśliwiony i pamiątka na lata. Inwestycja w wykładzinę lub dywan do zabawy też jest dobrym pomysłem, gdyż dziecko siedząc, leżąc, turlając się po podłodze, spędzi kilka kolejnych lat. Warto też przyjrzeć się bliżej zakupionym zabawkom, czy nie zawierają szkodliwych materiałów, posiadają atest lub nie uczulą małego alergika.

Gdy przygotowałaś już dom na natarcie Małego Odkrywcy to pora na przyjemności. Głównym celem zabaw z rocznym dzieckiem jest rozwijanie jego koordynacji ruchowej, umiejętności manualnych i wyobraźni. Jednocześnie pomału przyzwyczajamy malucha do czynności samoobsługowo-porządkowych i wspieramy rozwój mowy.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz