Jak pomóc dziecku w nauce języków obcych?

Znajomość języka obcego to wkład w rozwój, kreatywne myślenie i pewność siebie. Na proces przyswajania języka przez dziecko wpływa wiek rozpoczęcia nauki, dostosowanie do niego sposobów uczenia oraz wsparcie ze strony rodziców. Zobacz, jak ty możesz pomóc swojemu dziecku w nauce.

dziecko

Okres papugi

Pierwszą naukę języka obcego dziecko pobiera już w przedszkolu. Od września tego roku obowiązkowe zajęcia języka obcego będą mieć już 5-latki. Na tym etapie dzieci uczą się podstawowych słów, nazw otaczających ich przedmiotów, kolorów. Nauka na tym etapie polega na przyswajaniu nowych słówek i powtarzaniu ich na głos. W zapamiętywaniu pomaga najmłodszym mnemotechnika, czyli np. wierszyki i piosenki, których uczą się na zajęciach.

- Ten etap nauki nazywamy okresem papugi. W tym czasie nie można wymagać od dziecka mówienia zdaniami czy odpowiadania na pytania, bo dziecko może ich jeszcze nie rozumieć – tłumaczy Aleksandra Kozera, doradca edukacyjny z Elab Education Laboratory. – Lepiej  nakłaniać je do przytaczania słów, których się nauczyło, bo liczba powtórzenia słowa przełoży się na jego lepsze zapamiętanie i zrozumienie. Dobrym sposobem jest wspólne nazywanie po angielsku używanych codziennie przedmiotów. Warto zachęcać dziecko do mówienia i chwalić za postępy. Jeśli ich nie robi, zamiast denerwować się, lepiej poświęć wybranym słowom więcej czasu, np. rysując to, co słowo przedstawia. Początki mogą być trudne, ale nie zniechęcajcie się!

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz