Jak sobie radzić z kolką niemowlęcą?

Nie da się jej uniknąć, ale istnieją sposoby, by ją złagodzić.

kolka niemowlęca

Nikt jeszcze jasno nie zdefiniował, co to jest kolka niemowlęca, wiadomo jednak, że potrafi bardzo uprzykrzyć życie młodym rodzicom. Zdaniem wielu jest to nie dający się uspokoić płacz, który trwa więcej niż 3 godziny dziennie i przydarza się częściej niż 3 dni w tygodniu. Dodatkowo musi pojawiać się przez okres dłuższy niż 3 tygodnie. W rzeczywistości jednak, płacz, marudzenie czy krzyk, który trwa dłużej niż godzinę i nie ma uzasadnionej przyczyny, może być wynikiem kolki niemowlęcej. Mówiąc kolka niemowlęca, mamy na myśli ból jelit, jednak dotychczas nikomu nie udało się jednoznacznie określić przyczyn tej dolegliwości.

Kolka niemowlęca – przyczyny

Przyczyny pojawiania się kolki niemowlęcej nie są dotychczas znane. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób dziecko ćwiczy swoje płuca, z kolei inni winy doszukują się w tym, co spożywa karmiąca matka, a na co może mieć uczulenie jej dziecko. Pojawiały się nawet głosy, że dziecko płacze, bo wyczuwa, że jego rodzice są niedoświadczeni i nie do końca wiedzą, jak się z nim obchodzić.Jednak zgodnie z najnowszymi badaniami, możemy wymienić 6 prawdopodobnych przyczyn kolki niemowlęcej:

Przeciążenie. Dziecko ma zdolność blokowania docierania bodźców przez pierwsze kilka tygodni życia. Robi to, ponieważ nie jest do końca przystosowane do życia poza cichym i spokojnym środowiskiem w łonie matki. Jednak z czasem zdobywania większej świadomości tego, co je otacza, zaczyna dopuszczać do siebie bodźce – często więcej, niż jego układ nerwowy jest w stanie przyjąć. Stąd pojawia się płacz. 

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mamuk
2017-12-03 12:15:28

Trzeba przyznać że koli to ciężki temat, bo nie wszystkim maluchom pomaga masowanie. U nas przerobiliśmy wszystkie sposoby i nic. dopiero krople esputicon przyniosły ulgę a nam spokojny sen.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Andzelika
2016-03-29 23:04:19

re: Jak sobie radzić z kolką niemowlęcą?

My podajemy na kolke kropelki kolaktaza

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz