Jak zachęcić niemowlę do RACZKOWANIA?

Najlepszym i sprawdzonym sposobem jest wspólna zabawa.

raczkowanie

Raczkowanie to jeden z podstawowych etapów rozwoju niemowlęcia. Rodzice niecierpliwie czekają, kiedy ten moment nastąpi. Jednak jak się okazuje każde dziecko zaczyna raczkować w różnym czasie – niekiedy pierwsze próby, które bardziej przypominają pełzanie podejmują już dzieci 5 – 6 miesięczne. Na ogół jednak raczkować zaczynają dzieci 8 – 10 miesięczne. Jest to proces indywidualny, dlatego niekiedy dzieci wpierw zaczynają chodzić, a później raczkować, a zdarzają się również przypadki, gdy dziecko w ogóle nie raczkuje.

Mimo tego, że jest to normalne, iż niektóre dzieci nie raczkują, to specjaliści podkreślają jak ważny jest ten etap w prawidłowym rozwoju dziecka. Dzięki raczkowaniu mięśnie dziecka stają się silniejsze i co bardzo istotne, dziecko rozwija swój mózg. Poruszanie rękoma i nogami na przemian motywuje móz dziecka do tego, że jego prawa i lewa półkula współpracują ze sobą i zaczynają się w efekcie tego tworzyć nowe połączenia między neuronami. Jak wiemy, ma to wpływ na inteligencję i późniejszą zdolność uczenia się. Podczas raczkowania rozwija się także wzrok dziecka oraz stymulowany jest rozwój mowy. Dlatego też, kiedy zauważymy u dziecka pierwsze próby raczkowania, a nawet pełzania, warto zachęcić je do podejmowania kolejnych.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aleksandra
2017-11-17 07:35:21

To co jest tutaj opisane to czworakowanie czy inaczej chodzenie na czworakach. Raczkowanie to, jak sama nazwa wskazuje, chodzenie do tylu ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz