Jak zakończyć karmienie piersią?

Zadanie wydawać mogłoby się bardzo trudne, należy do niego jednak podejść sposobem.

jak zakończyć karmienie piersią

Choć odstawienie od piersi może wydawać się przytłaczające, jednak możesz to zdobić "bezboleśnie". Ostawienie to proces dwuetapowy.

1. Przyzwyczajanie dziecka do innych metod zaspokajania głodu

Po odstawieniu od piersi maluszek będzie musiał zaspokajać głód w inny sposób. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje około miesiąca, by się nauczyć korzystania np. z kubeczka. Nawet jeśli nie zamierzasz całkowicie zrezygnować z karmienia piersią, nauki picia z kubeczka możesz uczyć już malucha przed ukończeniem pierwszego roku życia. Im starsze dziecko, tym bardziej może być oporne na zmiany i może potrzebować więcej czasu na oswojenie się z nowościami. Jeśli dziecko się buntuje, spróbuj:

  • poczekać z podaniem kubeczka do czasu, gdy maluch będzie już głodny. Głód powinien zmiękczyć jego upór. Możesz także w zamian za jedno karmienie piersią wprowadzić właśnie kubeczek. Z braku innej możliwości maluch może zdecydować się na pierwsze próby.
  • poproś o pomoc kogoś bliskiego. Podczas wprowadzania kubeczka poproś męża lub mamę. Dziecko jest zwykle bardziej posłuszne, jeśli to nie mama oferuje kubek.
  • urozmaicaj to, co podajesz w kubku. Niektóre dzieci chętniej sięgają po kubeczek, jeśli w nim znajdują mleko mamy. Są też maluchy, które wolą zblendowaną zupkę lub mieszankę.
  • używaj różnych kubków i sprawdźcie, który będzie tym ulubionym.
  • bądź wytrwała, ale i cierpliwa. Nie podchodź do tematu zbyt nerwowo, dajcie sobie czas.

Jak zahamować laktację? Więcej >>>

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kitty
2017-06-02 12:06:20

U nas poszło dość sprawnie. Najpierw odstawiłam w nocy, było dość ciężko ale poszło. Potem w dzień i na samym końcu wieczorne karmienie, przez jakiś czas lubił jeszcze sobie cysia pogłaskać przy zasypianiu. W międzyczasie faktycznie, potrzebował dużo tulenia, musiałam mu dać do zrozumienia, że nie tylko podczas karmienia można się przytulać do mamy, tylko może to robić cały czas i kiedy ma ochotę. Oznaczało to czasami przerwanie jakichś czynności ale warto było.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Eee
2017-06-05 00:46:55

A możesz napisać jak odstawiłaś karmienie w nocy co robiłaś bo moje dziecko bardzo często budzi się w nocy tylko po to żeby potrzymać sobie cycka w buzi no w sumie je a później już tylko trzyma w buzi próbuje z powrotem odłożyć o łóżka ale jest czujne i nie da się

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz