Jaki PROSZEK dla MALUSZKA?

Skóra noworodka jest dwukrotnie cieńsza niż skóra osoby dorosłej. W jakich proszkach prać ubranka takiego delikatnego okruszka? Przedstawiamy porady ekspertów i przegląd środków piorących.

noworodek

W oczekiwaniu na pierwszego potomka przyszli rodzice kompletują wyprawkę - ubranka, łóżeczko, zapas specjalnych kosmetyków do pielęgnacji noworodków. To jednak nie wszystko, gdyż równie ważne jest przygotowanie się do pierwszego prania. Jakich substancji zawartych w standardowych środkach należy unikać oraz jak zabezpieczyć noworodka przed alergenami radzą eksperci marki JELP.

Według danych Światowej Organizacji Alergii na to schorzenie uskarża się coraz więcej osób - z alergią może mieć do czynienia nawet 40% Polaków (dane Uniwersytetu Medycznego w Warszawie), a także co czwarte dziecko w wieku przedszkolnym. Unikanie kontaktu z substancjami, które mogą uczulać to niezwykle ważne zadanie dla świeżo upieczonych rodziców. Pamiętajmy, że w okresie niemowlęcym skóra naszego maluszka jest wyjątkowo delikatna i podatna na alergie.

Cechy skóry niemowlęcia:

-  jest dwa razy cieńsza niż skóra dorosłego

- nie pokrywa jej szczelny i ochronny płaszcz lipidowy, który mógłby chronić skórę przed nadmierną utratą wody oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi

-  bardzo aktywne w życiu płodowym gruczoły łojowe, we wczesnym dzieciństwie spowalniają swoją pracę

- gruczoły potowe wykazują się mniejszą sprawnością w stosunku do skóry człowieka dorosłego

Jeszcze w okresie ciąży należy przygotować się nie tylko na pierwszą kąpiel malucha, ale również na pierwsze pranie - wiele środków zawiera bowiem czynniki drażniące i sztuczne barwniki, które mogą osadzać się na dziecięcych ubrankach.Środki chemiczne, które są dodawane do standardowych środków czystości dostępnych na rynku, mogą uczulać malucha. Zanim kupisz proszek, przeanalizuj jego skład. Ważne, by kupować takie proszki, które są bezpieczne już dla noworodków.

Co uczula najbardziej?

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Doradca Lovela
2014-10-02 15:15:02

re: Jaki PROSZEK dla MALUSZKA?

Drogie Mamy, w artykule został poruszony bardzo ważny temat :) Wybór konkretnych środków zawsze pozostaje indywidualną sprawą każdej mamy. Warto jednak wiedzieć, że zapobieganie objawom alergii to nie jedyny powód, dla którego stosowanie produktów dla dzieci jest ważne. Skóra maluszka rozwija się przez pierwsze trzy lata. W tym czasie nie spełnia ona swoich funkcji ochronnych w takim stopniu jak skóra dorosłego. Jej budowa znacznie różni się od naszej. U dorosłych ... komórki skóry ułożone są bardzo ciasno (jak dachówki, które ściśle do siebie przylegają). U dzieci zaś leżą one luźniej, przez co nie tworzą właściwej bariery ochronnej i są przepuszczalne dla zanieczyszczeń, temperatury i wszelkich substancji, z którymi skóra ma kontakt. Naczynia krwionośne u maluchów znajdują się też bliżej naskórka i są szersze niż u dorosłego. Wykazują przez to większą podatność, by wchłaniać wszelkie przedostające się przez skórę substancje. Te zawarte w zwykłych produktach (dla dorosłych) mogą być dla maluchów niebezpieczne. Nawet jeśli nie wywołują widocznych podrażnień – przenikają przez skórę w głąb organizmu i mogą być szkodliwe. Powodują także nadmierne zmywanie się płaszcza hydrolipidowego, który stanowi naturalną warstwę ochronną skóry. Duża część rodziców nie jest świadoma, dlaczego specjaliści zalecają stosowanie środków dedykowanych dla maluchów do 3. roku życia. Z uwagi na to, we współpracy z dr Lidią Ruszkowską (ordynatorem Oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie), stworzony został program edukacyjny „3 lata pod ochroną”. Jego celem jest zwrócenie uwagi rodziców na problemy związane z rozwojem delikatnej skóry dziecka. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej programu - znajdziecie tam ciekawe informacje na temat budowy i odpowiedniej pielęgnacji skóry malucha. Mila, jeśli samo mleczko nie jest wystarczająco skuteczne w usuwaniu plam, warto sięgnąć po odplamiacz odpowiedni dla dzieci. Na rynku dostępne są odplamiacze przeznaczone do ubranek dziecięcych. Radzą sobie one z większością typowych dziecięcych plam, a ich skład jest bezpieczny dla wrażliwej skóry malucha. Jeśli chcesz mieć pewność, że produkt będzie odpowiedni, warto sprawdzić, czy posiada on pozytywną opinię jednego z uznanych ośrodków badawczych. Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie dla Was pomocna :) Serdecznie pozdrawiam, Doradca Lovela Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mila
2014-10-01 18:56:28

re: Jaki PROSZEK dla MALUSZKA?

Mam wrażenie, że płyn do prania Lovela słabo radzi sobie z większymi zabrudzeniami - po prostu nie dopiera. Trzeba używać odplamiacza, co w przypadku niemowląt i małych dzieci bywa ryzykowne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mila
2014-10-01 18:52:10

re: Jaki PROSZEK dla MALUSZKA?

Moja Córka akurat miała uczulenie na płyn Jelp - stosowałam płyn Lovela - sprawdził się . Pewnie to indywidualna sprawa reakcji skóry dziecka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz