Czy przytulanie wcześniaków może szkodzić ich zdrowiu? Najnowsze doniesienia naukowe

Najnowsze wyniki badań potwierdzają to, co już od dawna było wiadomo.

wcześniak

Zalety kangurowania znane są nie od dziś. Kangurowanie obniża u noworodka poziom stresu. Dzieciaczek lepiej oddycha, serce i płuca lepiej pracują, reguluje się prawidłowo temperatura ciała, maluszek ma także lepszy apetyt i szybciej przybiera na wadze. Goły maluszek położony na nagiej piersi mamy lub taty słyszy bicie serca i oddech opiekuna, czuje zapach i ciepło jego ciała. Kontakt taki wpływa pozytywnie na rozwój funkcji poznawczych, a także pomaga w nawiązywaniu więzi z rodzicem.

Jak wykazały badania, taki kontakt jest niezwykle korzystny także dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Do tej pory kangurowano jednak wcześniaki, dopiero gdy te osiągnęły już wagę 1500 g i już nie było potrzebne ciągłe monitorowanie oddechu i ciśnienia. Badania udowodniły, że wcześniaki, które jeszcze w szpitalu są często noszone przez rodziców, dwa razy szybciej rosną i przybierają na wadze niż te dzieci, które tylko leżą w inkubatorach.

A co z jeszcze mniejszymi dziećmi?

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Marta
2017-02-09 22:53:30

Świetny artykuł. Jestem jak najbardziej za kangurowaniem. Piszę to jako mama skrajnego wcześniaka z 26tyg. Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Martyna
2017-02-08 17:34:21

Matce cholernie ciężko byłoby nie przytulać dziecka. Jest to całkowicie naturalne i instynktowne, sama nie wiem jak zachowałabym się w tej sytuacji, jeśli byłoby to szkodliwe - musiałby ktoś naprawdę mocno przemówić mi do rozsądku i wpoić, żeby tak nie robić. Dziecko to dziecko, matka nie zniesie jego płaczu, a przytulenie to najlepszy sposób na jego zwalczenie. http://octopuls.pl/ - Twoje mini KTG.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz